Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Chcesz dostać pracę? Nie popełniaj tych błędów w CV
O tym, że dobre CV to Twoja osobista przepustka do nowego stanowiska pracy dowiedziałeś się już czytając artykuł: jak napisać dobre CV. Nie poruszyliśmy w nim jednak najczęstszych błędów, popełnianych przez aplikantów, co postaramy się Ci przybliżyć w tej publikacji. Zatem, jakie są najczęstsze błędy popełniane w CV?
Nieczytelna forma CV
Pierwsze błędy zaczynają się stosunkowo wcześnie. Wygląd całego dokumentu, jego formatowanie jest często decydującym czynnikiem, warunkujący to czy ktoś sięgnie i przeczyta nasze CV. Pamiętaj, że formę jaką przybiorą Twoje dokumenty (w tym także list motywacyjny) świadczą bezpośrednio także o Tobie i tym jak bardzo przywiązujesz uwagę do szczegółów. Źle sformatowane CV, kiepskiej jakości papier i zagięte rogi dokumentu będą dyskwalifikowały Twoje nawet najlepsze umiejętności już na starcie. Zadbaj o stonowaną, schludną i estetyczną formę.
Przeczytaj również: Płace wykładowców nadal mało satysfakcjonujące? | Profesorowie, doktorzy i magistrzy prowadzący zajęcia na uczelniach wyższych narzekają na poziom wynagrodzeń […]
Do formy zaliczyć możemy także objętość. Pamiętaj, że CV powinno zawrzeć się na nie więcej niż 1 lub 2 stronach A4. Pamiętaj, aby nie wychodzić poza te gabaryty zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Doceń czas przyszłego pracodawcy i nie oddawaj mu elaboratu z wypunktowanym doświadczeniem, który zajmie 4 strony, ale niemile widziane są także zbyt krótkie formy (np. pół strony A4).
Rażące błędy, chaos i nieprecyzyjne informacje
Zastanów się czy sam chciałbyś czytać dokument, który zaczyna się od końca, albo jego kolejne elementy nie tworzą spójnej całości logicznej. My też nie. Pogrupuj informacje jakie chcesz przekazać pracodawcy i w żadnym wypadku nie pisz wszystkiego w jednej kolumnie.
Błędów orograficznych, interpunkcyjnych, językowych i składniowych nikt nie powinien znaleźć w Twoim CV. Nieważne jakie będą. Osoba, która popełnia podstawowe błędy w tak ważnym dokumencie uchodzić będzie za pracownika mało kompetentnego i niedbałego o szczegóły. Podczas formatowania aplikacji dobrze jeśli włączysz funkcję poprawiania błędów w edytorze tekstu, a lekkość i spójność pracy niech oceni Twój znajomy. Nie możesz przecież pozwolić wykreślić się z listy już na początku.
Nie fantazjuj, pisz prawdę i nie koloryzuj swoich umiejętności. Nie trudno przekonać się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Nawet jeśli pracodawca da Ci szansę, możesz ją szybko stracić. Precyzuj swoje doświadczenie. Znasz angielski? Napisz na jakim poziomie. Nikt nie chce przecież niezręcznych sytuacji w pracy.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.