Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Na jakie zarobki może liczyć student?

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to szansa dla wielu studentów na podjęcia nowej pracy, zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i uniezależnienie się od środków przyznawanych przez rodzinę.

studenci na polskim rynku pracyZ ogólnodostępnych danych wynika, że studenci szkół wyższych najchętniej szukają zatrudnienia w barach i restauracjach. Barman i recepcjonista to dwa najpopularniejsze stanowiska wybierane przez młodych ludzi, gwarantujące godziwe zarobki oraz elastyczny kalendarz pracy.

Zdaniem specjalistów znalezienie stanowiska, które pozwoli łączyć naukę z obowiązkami w pracy nie jest na ogół trudne. Wiele agencji ma w swoich ofertach propozycje zatrudnienia dla żaków, którzy szukają kilku godzin pracy dziennie i oczekują zarobków na poziomie nawet 15-17 zł brutto za godzinę.

Statystyki potwierdzają, że na najlepsze zarobki mogą liczyć barmani, ponieważ w tym przypadku tzw. „godzinówka” to nawet 17, a niekiedy nawet 18 zł brutto. Warto podkreślić, że wyraźny wpływ na wysokość zarobów w przypadku pracy za barem są także napiwki, które niekiedy mogą stanowić nawet jedną trzecią miesięcznej pensji studenckiej. Na nieco gorsze, ale nadal bardzo atrakcyjne warunki mogą liczyć hostessy. Na trzecim miejscu znalazła się praca recepcjonisty, ze stawką na poziomie 13 zł brutto.

Rynek pracy jest także otwarty na osoby, świadczące usługi kurierskie (w przypadku transportu samochodowego wymagane prawo jazdy kategorii B), wypełnianie ankiet (wymagane badania socjologiczne) lub standardowa praca jako kasjer w sklepie. Na dalszych miejscach w rankingach znalazły się archiwiści, telemarketerzy oraz kelnerzy.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Na jakie zarobki może liczyć student?”

  1. Ada pisze:

    Mit o biednych studentach dalej panuje, ale nie zawsze jest prawdziwy. Wielu pracuje czy to w lokalnych firmach, czy też przez internet i radzi sobie całkiem nieźle. Oczywiście nie mam tu na myśli tych siedzących na kasie…

  2. mac pisze:

    Prawda jest taka, że studenci są dziś zmuszeni do pracy w tzw. McKorporacjach. Nawet na wykształconych czekają palety, stoiska przy kasach w niemieckich Lidlach itd. Wystarczy spojrzeć na statystykę i wiek w jakim młodzi Polacy wyprowadzają się z domu – średnio mężczyźni 28 lat, kobiety 27, bo wcześniej ich na to po prostu nie stać.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *