Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak opiekować się chomikiem?

Chcesz wiedzieć, co powinna zawierać wyprawka dla chomika? Jaką klatkę wybrać? Jak oswoić chomika? Jak karmić chomika? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące opieki nad tymi małymi gryzoniami.

Jak oswoić chomika?

Chomik to bardzo małe zwierzę, przez co początkowo będzie bał się człowieka. Zwłaszcza, że gryzonie w sklepach zoologicznych praktycznie nie mają kontaktu z ludźmi. W oswajaniu przydatne będą przysmaki dla chomika. Nie musisz kupować smakołyków, których skład często pozostawia wiele do życzenia, gdyż wystarczy owoc czy warzywo pokrojone w małe kawałki. Chomik nie pogardzi także gotowanym mięsem, jajami bądź żółtym serem. Początkowo musisz podstawić chomikowi przysmak pod pyszczek, aby ten mógł wziąć to od ciebie. W ten sposób gryzoń skojarzy sobie twoją rękę z czymś przyjemnym. Kolejnym krokiem jest wyciąganie chomika z klatki. Tutaj również podajesz przysmaki. To samo dotyczy wspólnych zabaw w czasie wybiegu.

Wyprawka dla chomika

Zanim udasz się do sklepu po chomika, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Klatka powinna czekać urządzona na przybycie gryzonia. Dzięki temu, od razu po powrocie do domu, będziesz mógł wpuścić do niej chomika. Wyprawka dla chomika powinna zawierać klatkę dobraną do rasy gryzonia, kołowrotek, domek, miski, poidełko, podłoże, a także dobrej jakości pokarm i zabawki, np. tego typu: https://allezoo.com.pl/733-zabawki-dla-chomika. Koszt wyprawki to kilkaset złotych w zależności od wielkości klatki, a także wybranego wyposażenia.

Jaka klatka dla chomika?

Klatka dla chomika powinna być dostosowana do jego rasy. Chomik dżungarski będzie potrzebował nieco wyższej klatki niż chomik syryjski. Z kolei ten drugi, ze względu na swoją wielkość musi mieć większą klatkę w podstawie, aby mógł swobodnie się po niej poruszać. Optymalna wielkość klatki dla chomika dżungarskiego to 50x30x50 cm, a dla chomika syryjskiego to 60x40x40 cm. Oczywiście pamiętaj, że są to minimalne wymiary i jeśli masz taką możliwość kup większą klatkę. W klatce musi znaleźć się kołowrotek, który da chomikowi możliwość wybiegania się. Domek pozwala chomikowi spać w ciągu dnia, a także stwarza bezpieczną dla niego przestrzeń. W klatce nie może zabraknąć półek, drabinek i innych akcesoriów do wspinaczki, które zapewnią chomikowi rozrywkę.

Chomik w domu – opieka

Chomik nie jest bardzo wymagającym gryzoniem, jeśli chodzi o opiekę. Wystarczy co kilka dni sprzątać klatkę, a także codziennie karmić chomika i wypuszczać go poza klatkę. Dziennie zwierzak ten powinien spędzić około godziny poza klatką. Możesz zakupić wybieg, który zapewni bezpieczeństwo twojemu pupilowi. Chomiki większą część dnia przesypiają i nie można ich budzić. Przerwanie snu może być przyczyną agresji. Gryzoni ten budzi się pod wieczór i to właśnie wtedy masz czas na zabawę, a także karmienie. Pamiętaj, że każde zwierzę trzeba regularnie badać, dlatego co pół roku musisz udać się z chomikiem do weterynarza. Idź do weterynarza również, kiedy zauważysz niepokojące objawy, takie jak np. nadmierne drapanie czy biegunki. Codziennie warto włożyć basen z piaskiem do klatki, co pozwoli chomikowi wyczyścić futerko. Kiedy zauważysz, że chomik skończył korzystać z basenu, wyjmij go z klatki. W przeciwnym razie gryzoń potraktuje basen z piaskiem jako kuwetę.

Jak karmić chomika?

Chomiki to wszystkożerne gryzonie, które z reguły nie są wybredne. Sporą część dnia spędzają na spaniu, a po przebudzeniu biorą się za jedzenie i sporo się ruszają. Dzięki temu chętnie jedzą wszystko, co im podajesz i rzadko kiedy spotyka się chomika niejadka. Podstawą żywienia powinna być karma dla chomika, która będzie źródłem energii, a także dostarczy odpowiedniej ilości białka. Do tego, co drugi dzień musisz podawać mięso, larwy mącznika, ser żółty bądź jaja, gdyż chomik potrzebuje również białko zwierzęce. Podawaj chomikowi suszone korzenie, korę i suchy chleb, co pozwoli mu ścierać zęby.

Chomik często staje się pierwszym zwierzątkiem zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Posiadanie chomika może być dla wielu osób pewnego rodzaju próbą przed zakupem innego zwierzaka. Gryzoń ten jest mały, przez co nie potrzebuje ogromnej klatki. Dodatkowo jest łatwo dostępny i tani, zatem każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Posiadanie chomika pozwoli ci nauczyć się odpowiedzialności. Jeśli będziesz się nim dobrze opiekował, to z pewnością poradzisz sobie z innym zwierzakiem w przyszłości.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Jak opiekować się chomikiem?”

  1. Ilona Kubiak pisze:

    To prawda. Chomiki wcale nie tak łatwo wychować. Czasem bywają kapryśne.

  2. Denis Pawlak pisze:

    Właśnie chciałem kupić chomika. Artykuł pomógł mi podjąć decyzję.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *