Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy rolety zewnętrzne wyciszają?

Zadbaj o ochronę akustyczną domu

Jeśli mieszkasz w dużym mieście lub po prostu przy szczególnie ruchliwej ulicy, to z pewnością znasz problem hałasu we wnętrzu domu. W skrajnych przypadkach hałas jest tak duży, że realnie utrudnia funkcjonowanie. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę akustyczną domu. Czy rolety zewnętrzne wyciszają? Dziś odpowiemy na to pytanie, podsuwając kilka porad, jak wybrać najlepszy model.

Czy rolety zewnętrzne wyciszają?

Głównym zadaniem rolet zewnętrznych jest dodatkowa izolacja wrażliwej przestrzeni, jaką jest wnęka okienna. To przez okna do wnętrza dostaje się najwięcej zimna, gorąca, czy właśnie hałasu. To właśnie ochrona przed tymi czynnikami należy do podstawowych wyzwań, przed którymi stają rolety zewnętrzne. Aby wykazywać się skutecznością, modele muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Do tego warto zwrócić uwagę na konstrukcję dedykowaną do nowoczesnego budownictwa energooszczędnego. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób montażu. Ten powinien być przeprowadzany przez fachowców – najlepiej przez producenta rolet. To gwarancja, że konstrukcja będzie posiadać najwyższe parametry techniczne.

Więcej o zadaniach, przed którymi stają nowoczesne rolety zewnętrzne opowiedział nam ekspert marki Oknoplast:

Dom powinien być miejscem, w którym chcemy odpocząć i zregenerować się po trudnym dniu. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, które ochronią nas przed wdzierającym się zimnem, nagrzanym powietrzem, czy właśnie hałasem. Tutaj rolety zewnętrzne mogą okazać się naprawdę pomocne. Przy prawidłowym montażu można obniżyć poziom hałasu od kilku do kilkunastu decybeli – a proszę mi wierzyć, że przy codziennym funkcjonowaniu to naprawdę odczuwalna zmiana.

Zwróć uwagę na kluczowy parametr – Rw

W obecnych czasach jesteśmy z każdej strony atakowani kolejnymi bodźcami, w tym intensywnym hałasem. Każdy chciały stworzyć w swoim domu przestrzeń, którą faktycznie będzie mógł nazwać „zaciszem” domowym. Możesz być jednak spokojny, ponieważ przy prawidłowej izolacji akustycznej swojego domu, czy mieszkania, możesz znacząco zredukować poziom hałasu i to nawet jeśli mieszkasz przy naprawdę ruchliwej ulicy w centrum miasta. Tutaj kluczowy jest parametr Rw, na który powinieneś zwrócić uwagę przy np. przy wyborze okien.

Współczynnik Rw informuje nas o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. To niezwykle ważne, jeśli zależy Ci na stworzeniu bariery chroniącej wnętrze od hałasów z zewnątrz. O współczynniku Rw decyduje szereg czynników, w tym:

  • grubość szyby,
  • rodzaj szkła,
  • kombinacja grubości szyb,
  • zastosowana folia,
  • odległość między szybami,
  • czy obecność gazu w zestawie szybowym.

Istotne znaczenie ma również sam montaż. Ten powinien być przeprowadzany przez fachowców, którzy zagwarantują najwyższą jakość wykonanej pracy. Warto również wybrać okna oraz rolety zewnętrzne od tego samego producenta. To umożliwi Ci stworzenie maksymalnie skutecznego zestawu, który ochroni wnętrze Twojego domu przed hałasem – również hałasem generowanym przez dokuczliwych sąsiadów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy rolety zewnętrzne wyciszają?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *