Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy zaćma wtórna może się powtórzyć?

Jak zapewne wszyscy wiecie, zdrowie jest najważniejsze. Niestety, liczne choroby dotyczą także naszych oczu – a wzrok jest jednym z głównych narządów sensorycznych. Czy zaćma wtórna może się powtórzyć? Co to jest zaćma wtórna? I co ważniejsze, czy zaćma jest dziedziczna? Tego wszystkiego dowiesz się w artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest zaćma wtórna?

Kapsulotomia – inaczej zaćma wtórna – jest ona jedną z najczęściej występujących chorobą oczu związanych z wiekiem. Jednakże warto zaznaczyć, że może ona również dotknąć osoby młode , w tym dzieci. Innymi przyczynami jej wystąpienia mogą być wady wrodzone gałki ocznej, przewlekłe choroby, stosowanie leków sterydowych, urazy oka, a także czynniki dziedziczne.

Jak ona działa? Otóż istotą zaćmy jest mętnienie soczewki oka i stopniowe pogarszanie widzenia. Rozwija się ono długotrwale, a nawet latami. Czy możesz z nią walczyć? Tak naprawdę jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaawansowanej zaćmy pozostaje operacja. W trakcie zabiegu, podczas tzw. fakoemulsifikacji – przy użyciu ultradźwięków – dochodzi wtedy do rozbicia zmętniałej części soczewki wraz z nagromadzonymi złogami. Na koniec chirurg mechanicznie usuwa pozostałości i wszczepia sztuczną soczewkę oka.

Warto wiedzieć, że nazwa „zaćma wtórna” może być myląca. Sugeruje ponownie wystąpienie usuniętej wcześniej zaćmy, a dotyczy tylnej torebki soczewki, która znajduje się w oku. U niewielkiego procenta pacjentów, którzy poddali się zabiegowi usunięcia zaćmy, po kilku miesiącach, a czasem nawet latach rozwija się tzw. zaćma wtórna. Warto chodzić po zabiegu na wizyty kontrolne!

Czy zaćma jest dziedziczna?

W wyniku wielu badań wykazano, że zaćma w żadnym wypadku nie jest dziedziczna. Zaćma rozwija się w nierównym tempie – u niektórych w ciągu kilku miesięcy znacząco pogarsza się jakość widzenia, inni odczuwają wyraźne zmiany dopiero po kilku latach. Natomiast wystąpić może zaćma wrodzona, która może być uwarunkowana genetycznie. Rozwija się ona już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Warto kompleksowo zadbać o zdrowie i uczęszczać na kontrole u okulisty. Zdrowie mamy tylko jedno, tym bardziej oczy.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy zaćma wtórna może się powtórzyć?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *