Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak działa teatr od podszewki?
Większość z nas zna teatr tylko jako widz, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę dzieje się za jego kulisami.
Teatr tworzony jest przez różnych specjalistów, nie tylko przez aktorów, których przede wszystkim kojarzymy ze spektaklami, chociaż w teatrach organizuje się też koncerty czy benefisy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za powodzeniem sztuki stoi wielu ludzi, których współpraca jest w stanie dać odpowiedni rezultat dostrzegany przez widzów.
Co czeka na zapleczu teatru?
Zaplecze teatru jest miejscem, gdzie przygotowuje się sztuki i to w bardzo szerokim znaczeniu. Działa tutaj między innymi charakteryzatornia, w której znajduje się mnóstwo ubrań przygotowywanych przez krawców, peruk oraz stanowiska do charakteryzacji, przy których wykonuje się makijaż. W każdym teatrze jest także rekwizytornia, w której znajduje się mnóstwo przedmiotów używanych w spektaklach. Często są one wykonywane ręcznie przez rekwizytora, który współpracuje ze scenografem.
To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ w teatrze pracują specjaliści odpowiedzialni za techniczną stronę przedsięwzięcia, w tym akustycy, osoby odpowiedzialne za oświetlenie i efekty specjalne. Oczywiście, nie można zapominać również o samym reżyserze, osobach odpowiedzialnych za muzykę czy inspicjentach, których zadaniem jest koordynacja przebiegu przedstawienia.
Zwiedzanie teatru – poznaj go od podszewki
Coraz więcej teatrów oferuje również możliwość ich zwiedzania. Organizowane są specjalne lekcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy mogą wejść za kurtynę i zapoznać się z pracą różnych specjalistów. Można również skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w wybranych teatrach – bez ograniczeń wiekowych.
Taką opcję daje między innymi Teatr Szekspirowski z Gdańska – jedyna tego rodzaju placówka, która została stworzona na podobieństwo tradycyjnego teatru elżbietańskiego. Podczas zwiedzania można zobaczyć Teatr Szekspirowski od podszewki, między innymi zapoznać się z jego historią, salami, wejść na taras widokowy. Więcej informacji na temat zwiedzania można znaleźć na stronie teatru.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.