Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak działa teatr od podszewki?

Większość z nas zna teatr tylko jako widz, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę dzieje się za jego kulisami.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Hernán Piñera

Fot. Flickr.com CC 2.0 Hernán Piñera

Teatr tworzony jest przez różnych specjalistów, nie tylko przez aktorów, których przede wszystkim kojarzymy ze spektaklami, chociaż w teatrach organizuje się też koncerty czy benefisy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za powodzeniem sztuki stoi wielu ludzi, których współpraca jest w stanie dać odpowiedni rezultat dostrzegany przez widzów.

Co czeka na zapleczu teatru?

Zaplecze teatru jest miejscem, gdzie przygotowuje się sztuki i to w bardzo szerokim znaczeniu. Działa tutaj między innymi charakteryzatornia, w której znajduje się mnóstwo ubrań przygotowywanych przez krawców, peruk oraz stanowiska do charakteryzacji, przy których wykonuje się makijaż. W każdym teatrze jest także rekwizytornia, w której znajduje się mnóstwo przedmiotów używanych w spektaklach. Często są one wykonywane ręcznie przez rekwizytora, który współpracuje ze scenografem.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ w teatrze pracują specjaliści odpowiedzialni za techniczną stronę przedsięwzięcia, w tym akustycy, osoby odpowiedzialne za oświetlenie i efekty specjalne. Oczywiście, nie można zapominać również o samym reżyserze, osobach odpowiedzialnych za muzykę czy inspicjentach, których zadaniem jest koordynacja przebiegu przedstawienia.

Zwiedzanie teatru – poznaj go od podszewki

Coraz więcej teatrów oferuje również możliwość ich zwiedzania. Organizowane są specjalne lekcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy mogą wejść za kurtynę i zapoznać się z pracą różnych specjalistów. Można również skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w wybranych teatrach – bez ograniczeń wiekowych.

Taką opcję daje między innymi Teatr Szekspirowski z Gdańska – jedyna tego rodzaju placówka, która została stworzona na podobieństwo tradycyjnego teatru elżbietańskiego. Podczas zwiedzania można zobaczyć Teatr Szekspirowski od podszewki, między innymi zapoznać się z jego historią, salami, wejść na taras widokowy. Więcej informacji na temat zwiedzania można znaleźć na stronie teatru.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak działa teatr od podszewki?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *