Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym uszczelnić okna?

czym uszczelnić okna

Okna plastikowe skutecznie wyparły starodawne okna drewniane. Nie ma czego ukrywać, są od nich znacznie lepsze i to pod wieloma względami, zarówno funkcjonalnymi, jak i wizualnymi. Większość ludzi już dawno zdecydowało się na ich wymianę, a nowe budynki wyposażane są już wyłącznie w okna plastikowe, niemniej jednak zdarzają się jeszcze starsze budownictwa, w których nadal widnieją drewniane okna. Czym uszczelnić okna? Jak uszczelnić okna PCV? Jeśli zastanawia Cię któreś z powyższych pytań, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Czym uszczelnić okna?

Szczelne okna to niezwykle istotna kwestia, o którą warto zadbać. Chyba nikt nie lubi przeciągów, zwłaszcza jesienią, czy zimą, kiedy to temperatura jest o wiele niższa niż w inne pory roku i dużo łatwiej o przeziębienie. Takie przeciągi nie tylko mogą spowodować problemy ze zdrowiem, ale również wprowadzają poczucie dyskomfortu, sprawiają, że wnętrze staje się mniej przytulne i spędzanie w nim czasu nie jest już taką przyjemnością. Aby temu zapobiec warto jest poznać sposoby uszczelniania okien – zarówno tych drewnianych, jak i plastikowych. Warto również wybierać okna sprawdzonych producentów i szukać promocji. To naprawdę może się opłacić.

Na rynku bez trudu można znaleźć produkty specjalnie przeznaczone do uszczelniania okien. Nie są one w żadnym stopniu skomplikowane, czy trudne w użyciu, dlatego każdy jest w stanie poradzić sobie z nimi na własną rękę. Do jednych z najpopularniejszych należą pianki uszczelniające do okien. Można jej używać bez względu na to, jakiego typu okna chcemy uszczelnić – czy drewniane, plastikowe, czy nawet metalowe. Należy pamiętać, że taką piankę stosujemy od zewnętrznej, a nie od wewnętrznej strony.

Innym skutecznym sposobem są taśmy uszczelniające do okien oraz folie. Bez trudu dostaniesz je w każdym sklepie budowlanym. Do ich montażu załączona jest instrukcja, dzięki której krok po kroku uszczelnisz swoje okna bez najmniejszego problemu.

Okna można uszczelnić również za pomocą silikonu – jest to również jedna z najczęściej wybieranych opcji. Należy pamiętać, żeby używać ich wyłącznie wewnątrz pomieszczenia, nie na zewnątrz, tak jak to miało miejsce w przypadku pianki uszczelniającej.

Jak uszczelnić okna PCV?

Uszczelnianie okien PCV nie jest trudnym wyzwaniem i bez problemu sobie z nim poradzisz. Jeżeli nieszczelność dotyczy miejsca między ścianą a ościeżnicą, to w takim przypadku najlepiej sprawdzi się pianka izolacyjna. Należy pamiętać, że jest to substancja, która bardzo szybko i mocno zwiększa swoją objętość, także przy jej stosowaniu postępuj ostrożnie. Kiedy pianka wyschnie, usuń jej nadmiar i wyrównaj nierówności, np. za pomocą noża i papieru ściernego.

Jeżeli zaś nieszczelność dotyczy miejsca między skrzydłem okna, a futryną, to w takim przypadku doskonale sprawdzą się dostępne w sklepie uszczelki samoprzylepne. Aby uszczelka odpowiednio przylegała do powierzchni, a zarazem dzięki temu spełniała swoją funkcję tak jak należy, warto wcześniej umyć futrynę i ją odtłuścić, co zapewni doskonały montaż i szczelne okna przez długi, długi czas.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czym uszczelnić okna?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *