Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Przyczepa kempingowa na wypad za miasto, kamper na wyprawę po Europie. Czy rzeczywiście?

Wziąłeś już urlop w pracy? Zaplanowałeś wakacyjny wypad całą rodziną za granicę i teraz przeszedł czas na wybór środka podróży? Przeczytaj, czym różni się podróż kamperem po Europie od weekendowego wypadu za miasto z przyczepą kempingową.

Kamper: komfort podróży i niezależność przede wszystkim

kamper

fotografia flickr.com licencja CC 2.0 | autror: Steve Wilson

Dla kogo przyczepa kempingowa?

Przyczepa kempingowa wydaje się naturalnym wyborem, jeśli twoje wakacyjne podróże sprowadzają się do wycieczek po Polsce i to nie częściej niż 2-3 razy do roku.

Mimo że jest znacznie tańsza w wynajmie oraz zakupie, pokonywanie nią tysięcy kilometrów wydaje się nieco utrudnione i to nawet nie ze względu na fakt, że do poruszania się tymi największymi będziesz potrzebował prawa jazdy kategorii B+E (dotyczy przyczep, których masa całkowita przekracza 750 kg), ale i sam komfort podróży.

Na długich odcinkach nawet najlepiej wyposażona przyczepa staje się jednak dość uciążliwa, bo o ile w kamperze możecie przenocować na pierwszym lepszym parkingu, tutaj nie jest to już takie oczywiste.

Poza tym – decydując się na przyczepę będziesz musiał liczyć się ze znacznymi ograniczeniami prędkości na trasie, a tym samym pokonywanie większych odcinków będzie nie lada wyzwaniem (większość dostępnych na polskim rynku kamperów to kategoria B, co znaczy, że obowiązują cię te same przepisy, jak auta osobowego) – mówią nam eksperci Euro Trip, wypożyczalni kamperów i busów z Gdańska.

Ze względu na nieco mniejsze gabaryty, przyczepa jest jednak tańsza w eksploatacji (niezależnie czy jesteś jej właścicielem, czy tylko ją wynajmujesz) i nierzadko – nieco bardziej mobilna.

Ile kosztuje wynajem przyczepy kempingowej?

W zależności od standardu, gabarytów oraz sezonu, 4-osobowa przyczepa kempingowa to koszt na poziomie średnio od 80 do 150 złotych za dobę.

Popularni producenci przyczep kempingowych:

 • Hymer,
 • LMC,
 • Adria,
 • Hobby,
 • Knaus.

Kamper to dobry wybór, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż

Jeśli wybierasz się w podróż dłuższą niż kilka dni, kamper będzie odpowiedni. Nie dość, że możesz poruszać się z nim ze standardowymi prędkościami, które obowiązują wszystkich innych kierowców aut z kategorii B, to sam komfort podróży na dłuższych dystansach jest nieporównywalnie wyższy.

Co więcej, kamper sprawdza się doskonale w trudnym terenie, tzn. tam, gdzie podróż przyczepą mogłaby być utrudniona (głównie na stromych odcinkach górskich, gdzie opanowanie auta osobowego z hakiem wymaga opanowania i dużego doświadczenia). Także samo manewrowanie na placach, w zaułkach oraz na trasie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż dużą przyczepą kempingową.

W przeciwieństwie do przyczepy, postrój z kamperem nie wymaga specjalnego przygotowania.

Ile kosztuje wynajem przyczepy kempingowej?

Za wynajem kampera zapłacisz od około 200 do 500 złotych za dobę zależnie od sezony, standardu oraz gabarytów kampera.

Popularne marki kamperów dostępne na polskim rynku:

 • Hymer,
 • Mercedes,
 • Fiat,
 • Ford,
 • Rimor.

Źródło: materiały prasowe.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Przyczepa kempingowa na wypad za miasto, kamper na wyprawę po Europie. Czy rzeczywiście?”

 1. Igor Pawlowicz pisze:

  Kamper to moje marzenie. Na razie kamper odszedł na drugi plan, bo kupiłem mieszkanie, ale tylko trochę spłacę i spełnię moje marzenie o podróżowaniu we własnym domu 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *