Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Polska modna wśród zagranicznych inwestorów. To zasługa stabilnej gospodarki
Zdaniem ekspertów polska gospodarka po długiej przerwie znalazła swoje odzwierciedlenie w stabilnym kursie złotego oraz poprawie nastrojów na warszawskiej giełdzie. Wygląda na to, że zachodni inwestorzy coraz częściej doceniają nasz kraj.
Polska niewrażliwa na pogłębiającą się recesję na Starym Kontynencie
Zachodnie gospodarki chwieją się pod ciężarem długu publicznego oraz recesji na rynku pracy. W efekcie Europa boryka się z poważnym bezrobociem oraz zapaścią w sektorze bankowym. Chociaż Europejski Bank Centralny robi co w może, aby wyciągnąć z dołka upadające państwa, to pewnego wyjścia z tej sytuacji nadal nie widać.
Analitycy podkreślają, że Polska na razie dość skutecznie omija problemy, które nękają południową i zachodnią część kontynentu. Wygląda na to, że polska oferta dla zagranicznych inwestorów jest coraz lepsza. Dobra rentowność krajowych obligacji, pozytywna prognoza warszawskiej giełdy oraz silna złotówka to tylko kilka elementów, które świadczą o stabilnej sytuacji. Ulegającą zmianie, dziś nader pozytywną sytuację na rodzimym rynku dostrzegają zagraniczni inwestorzy, chociaż warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych problemów wewnętrznych z jakimi boryka się nasze państwo.
Zagraniczni przedsiębiorcy wskazują na problemy
Polska nadal ma problemy z finansami publicznymi. Docierające zewsząd informacje gospodarcze podkreślają, że dług jest nadal bardzo wysoki i w 2012r. sięgnie nawet 53 % PKB, co jest wynikiem niepokojącym. Z danych oszacowanych przez Komisję Europejską wynika, że dopiero od 2013 – 2014r. ten może maleć, ale w bardzo kiepskim tempie. To oznak, że doskonale rozwijającą się gospodarkę czeka niestety dotkliwe spowolnienie.
Warto przeczytać: Leasing tylko dla firm o ugruntowanej pozycji. Małe przedsiębiorstwa są bez szans | […] w ocenie ekonomistów przedsiębiorstwa z sektora MŚP nie tylko mają poważne trudności w uzyskaniu finansowania zewnętrznego z banków, ale i prywatnych leasingodawców.
Władze nadal zdaniem ekonomistów nie pozwalają na udrożnienie kilku płaszczyzn gospodarczych. Problemem jest stosunkowo wysokie opodatkowanie dochodów, wszechobecne przeregulowanie oraz nieprzyjazny system podatkowy. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Problemem jest także inflacja, która powoduje niewielkie, ale cykliczne wzrosty cen większości produktów, a tym samym obniżanie wartości oszczędności Polaków. Niszczony w ten sposób także kapitał firmowy jest zagrożeniem, o którym mówi się coraz częściej.
Cieszyć może fakt, że większości przedsiębiorstw udało się odnieść sukces i uniknąć poważnej recesji. W chwili kiedy zachodnia część Europy przeżywa poważne perturbacje, Polacy mogą cieszyć się ze stabilizacji, okupioną ciężką pracą. Dobrą kondycję firm dostrzegają zagraniczni inwestorzy, choć na przesadną falę optymizmu na razie nie ma co liczyć. Poważnym zagrożeniem jest nadal ewentualna, niewłaściwie prowadzona polityka gospodarczo-fiskalna.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.