Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Lokata czy konto oszczędnościowe – kto na czym bardziej skorzysta?

Obecnie na polskim rynku bankowości dominują dwa produkty oszczędnościowe, mianowicie są to lokaty i konta oszczędnościowe. Oba depozyty są bardzo bezpieczną formą lokowania pieniędzy, ponieważ są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zysk jaki z nich uzyskamy uzależniony jest od stopy oprocentowania. To czym się różnią te produkty, to stopień płynności obu aktywów.

Lokaty bankowe

Decydując się na lokatę musimy wiedzieć, że nie będziemy mieli dostępu do naszych środków przez czas na jaki depozyt został założony. Oczywiście można wycofać oszczędności z rachunku przed czasem jego zakończenia, jednak grozi to utratą wszystkich zgromadzonych do tej pory odsetek. Co prawda banki oferują również krótsze lokaty, np. na dwa lub trzy miesiące, jednak nie przynoszą one takich zysków jak te zakładane na kilka lat.

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie jest to cecha na którą zwracamy uwagę najbardziej przy wybieraniu lokaty, ponieważ to właśnie ono decyduje o wysokości naszych zysków. Oczywistym jest, że najlepiej kiedy jest ono jak najwyższe. Do wyboru mamy oprocentowanie stałe oraz zmienne. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na nasze odsetki jest kapitalizacja, czyli to jak często odsetki będą dopisywane do naszych oszczędności. Najlepiej jest wybrać jak najczęstszą kapitalizację.

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest połączeniem konta osobistego i lokaty bankowej. Oprocentowanie jest co prawda niższe niż w przypadku lokaty, ale za to możemy swobodnie korzystać z naszych środków. Prowadzenie takiego konta wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z przelewami oraz transakcjami. Na ogół darmowa jest tylko jedna wypłata miesięcznie, reszta ma już naliczany odpowiednią prowizję. Nie wiedząc o tym, można nie tylko nie zyskać na danym koncie ale jeszcze stracić. Dlatego warto przed podpisaniem każdej umowy, dokładnie zapoznać się z warunkami.

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe to podobne sposoby na oszczędzanie. Różni je stopień płynności aktywów oraz zyski. Konta oszczędnościowe są polecane dla klientów bardziej aktywnych. Natomiast lokaty świetnie sprawdzą się u osób, które mogą zamrozić swój kapitał na dłuższy okres czasu i dzięki temu zyskać więcej.

Aby porównać oferty lokat i kont oszczędnościowych sprawdź aktualny ranking lokat bankowych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Lokata czy konto oszczędnościowe – kto na czym bardziej skorzysta?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *