Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?

Jak wielu z nas, zapytanych o czynniki mogące negatywnie wpływać na zdrowie, odpowie, że jest to hałas? Wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ na organizm ma natężenie i czas trwania otaczających nas dźwięków. Coraz częściej skarżymy się nie tylko na somatyczne dolegliwości wywołane zbyt wieloma decybelami, ale również na problemy natury psychicznej. Jak radzić sobie z wszędobylskim hałasem? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

fot. Unsplash zgodnie z licencją

Na czym polega szkodliwe oddziaływanie hałasu na organizm człowieka?

Sam dźwięk nie jest niczym groźnym, wręcz ewolucyjnie pożądane jest, abyśmy posiadali dobrze wykształcony zmysł słuchu. On ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, pozwala rozkoszować się muzyką czy dobrym filmem. Świat dźwięków, dostępnych ludzkiemu uchu jest niezwykle barwny i złożony. Bez względu na to, gdzie mieszkamy i jaki tryb oraz styl życia wybierzemy, zawsze będziemy narażeni na szkodliwe działanie niepożądanych dźwięków. Jednak hałas hałasowi nierówny. Istnieje kilka wyznaczników, które determinują to, czy panujący wokół nas dźwięk należy uznać za szkodliwy hałas. Jak to określić?

  1. Natężenie dźwięków.

Doskonale wszystkim znane decybele mierzą poziom hałasu. Przyjmuje się, że jeżeli dźwięki wynoszą 100 dB, to można uznać je jeszcze za przyjemne. Z kolei hałas sięgający 130 dB nasze ciało może postrzegać jako nieprzyjemne lub wręcz bolesne. Te dane są zmienne, w różnych środowiskach podaje się różnorakie normy. Na przykład w zakładach pracy próg hałasu sięga 85 dB. Jak od lat wskazują badania, niemal połowa polskich pracowników narażona jest na szkodliwy wpływ uciążliwego hałasu. Dlatego też w wielu firmach przedsiębiorcy montują specjalistyczne kurtyny, np. takie jak te: https://kurtynypcvpaskowe.pl/kurtyny-przesuwane/, które mają chronić pracowników przed nadmiernym hałasem pochodzącym z maszyn czy hali produkcyjnej. Tłumią dźwięki, chroniąc przed zbyt długą ekspozycją na hałas, w ten sposób poprawiając komfort pracy i dbając o bezpieczeństwo pracowników. Nie oznacza to, że wyłącznie pracownicy przemysłu są narażeni na wysokie decybele. Nawet w biurze, gdzie pracuje wiele urządzeń jednocześnie, możemy doświadczać uciążliwego działania hałasu.

  1. Ekspozycja na hałas.

Krzyk dziecka to około 80 dB. Jednak nikt, kto usłyszał kilkusekundowy dźwięk tego rodzaju, nie skarży się na niepokojący hałas i jego negatywny wpływ na organizm. Dlatego, ponieważ jest to dźwięk krótkotrwały, jak przejazd pociągu czy dźwięk tłuczenia szkła, nie powinniśmy się martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy dźwięki o wysokich natężeniach są długotrwałe. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że cały dzień przebywamy w środowisku, gdzie panuje notoryczny hałas. Biuro czy mieszkanie przy ruchliwej ulicy, praca przy głośnych maszynach czy nawet opieka nad głośną grupą malców – wszędzie tam możemy odczuć negatywny wpływ hałasu na nasze zdrowie. Czuje to nasz organizm, który może przez uciążliwy hałas wysyłać nam pewne sygnały. Na co zwrócić uwagę, by nie zbagatelizować symptomów męczącego poziomu dźwięków?

Tego rodzaju kurtyny mają za zadanie tłumić hałas.

Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?

Już dźwięki o natężeniu 30 dB, jeśli mają charakter długotrwały, mogą wpływać na nasze ciało. Co powoduje hałas?

  • zmęczenie – czasem mimo niewielkiego wysiłku czy luźniejszego dnia w pracy odczuwamy silne zmęczenie. Może warto wtedy poddać pod refleksję warunki pracy i zbadać, czy nie panuje tam zbyt wysoki poziom hałasu.

  • stres – głośne i uciążliwe dźwięki mogą wpływać na nasze samopoczucie, potęgować niepokój i stres.

  • dekoncentrację – udowodniono, że w środowisku pracy o uciążliwym hałasie łatwiej o pomyłkę i błąd, które mogą być niebezpieczne dla danego pracownika.

  • zaburzenia snu – często hałas w pracy czy w domu powoduje, że nie możemy zasnąć. Organizm nie potrafi od razu przejść do spoczynku, gdy za dnia był bombardowany dźwiękami.

Oczywiście, najbardziej narażone są nasze uszy oraz układ laryngologiczny. Dlatego warto cyklicznie udać się do gabinetu i poważnie podchodzić do okresowych badań lekarskich, na które wysyła nas pracodawca.

Warto zastanowić się nad higieną pracy, ale również trybem życia w domowym zaciszu. Być może wyłączenie jednego urządzenia czy zmiana przyzwyczajeń pozwolą nam zadbać o naszą sferę fizyczną, jak i spokój ducha.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Gdzie jechać na wakacje?

Barbara Zadrożna

Marquard Media Polska

Barbara Zadrożna

Kreta – co warto zobaczyć?

Barbara Zadrożna

Jaki prezent na 18?

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?”

  1. Ilona Kudziak pisze:

    Nie wiedziałam, że to takie ważne. Chyba ściszę moje słuchawki.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *