Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaguar jednak nie u nas. Produkcja ruszy na Słowacji

Koniec marzeń o wielomilionowych inwestycjach koncernu Jaguar Land Rover w Polsce. Lepsze warunki zaproponowali Słowacy i to właśnie w ich kraju powstaną zakłady produkcyjne tej brytyjskiej marki. Z jakiego powodu? To pozostaje tajemnicą, przynajmniej w znacznej części.

Jaguar Land Rover jednak nie dla nas, to już przesądzone

Co prawda z pierwotnych zapewnień ministra gospodarki wynikało, że Jaguar Land Rover zainwestuje właśnie w Polsce, to zarząd koncernu podjął inną decyzję i zakłady produkcyjne otworzy na Słowacji. Kilka tygodni temu Piechociński skomentował, że Jaguar Land Rover stawiał duże oczekiwania wobec Polski – oczekiwano znacznie większego wsparcia finansowego w porównaniu do produktów konkurencyjnych, które też mają poprawić sytuację na rynku pracy.

Warto przypomnieć, że Jaguar Land Rover jest jednym z największych producentów samochodów osobowych w tej części Europy. Koncern został wykupiony w I kw. 2008 roku od grupy kapitałowej Forda przez indyjskiego producenta Tata Motors [Hindusi są właścicielami marek: Rover, Land Rover, Jaguar, Daimler oraz kilku innych].

Od chwili przejęcia brytyjskiego koncernu, Tata Motors odnotowuje rekordowe dochody. W 2010 roku spółka odnotowała dochód na poziomie 844 milionów dolarów. Indyjski koncern zatrudnia w tej chwili około 50,000 specjalistów na całym świecie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
3

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Kto pracuje w teatrze?

Barbara Zadrożna

Questing w województwie łódzkim

Barbara Zadrożna

Jaki termos kupić?

Barbara Zadrożna

Kreta – co warto zobaczyć?

Barbara Zadrożna

Pierwsza wyprawa w góry

Barbara Zadrożna

Niepełnosprawni w podróży

Barbara Zadrożna

Moda męska na lato

Barbara Zadrożna

Wielkanoc za granicą

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

3 komentarzy na temat “Jaguar jednak nie u nas. Produkcja ruszy na Słowacji”

  1. ci pisze:

    Nic się takiego tam wielkiego nie stało. Zresztą to chore, żeby finansować zagraniczny kapitał. To brzmi jak terror, albo nam dacie tyle i tyle kasy, albo nie to pójdziemy gdzieś indziej. A Tata Motos, które jest właścicielem Jaguar Land Rover to nie bierze pod uwagę innych czynników, jak aktualna infrastruktura na rynku, dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, otoczenie biznesowe itd.? Czy dla nich pierwsze skrzypce gra tylko cena? Bardzo dobrze, że nie zrobiliśmy z siebie pośmiewiska i że nie upodliliśmy się do takiego poziomu, do jakiego naciskał nas inwestor. Dzisiaj jesteśmy jeszcze Bangladeszem Europy, ale to się powoli zaczyna zmieniać. Mam nadzieję, że za kilka lat skończymy ze stereotypem, że w Polsce opłaca się inwestować tylko z tego powodu, że jest tanio. Trzymam kciuki za polskich przedsiębiorców.

  2. grześ pisze:

    Też mi się wydaje, że nie ma tragedii. Zresztą to nie nasza marka tylko brytyjska. Znów po prostu składalibyśmy samochody i tyle w temacie. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Niebawem w Polsce rusza masowa produkcja Syrenki, mam nadzieję, że staniemy na wysokości zadania i pokażemy, że stać nas na więcej. Grzesiek_1981.

  3. polska montażownia pisze:

    Nie ma co rozpaczać, nie oni, to przyjdą inni. U nas inwestuje m.in. Fiat, General Motors, VAG i inni, więc nie widzę powodów, dla których mielibyśmy robić sobie dziurę w głowie, że jednak Jaguar poszedł na Słowację.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *