Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak dbać o kostkę brukową? Przeczytaj poradnik redakcji
Chociaż kostka brukowa jest nieodłącznym elementem wystroju naszych podwórek, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że należy ją pielęgnować. Jest bowiem szczególnie narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, jak również rozwój mikroorganizmów, a także niszczenie pod wpływem jej intensywnego użytkowania. Co zatem należy zrobić, żeby zapewnić naszym chodnikom estetyczny wygląd oraz doskonałe zachowanie właściwości mechanicznych?
Mycie kostki brukowej
Do tego celu najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną nakładką. Jeśli nie posiadamy jednak tego urządzenia, wówczas możemy nasz chodnik polać wężem ogrodowym, używając do tego maksymalnego ciśnienia wody, jednak dobrze jest wtedy wspomóc czyszczenie specjalną szczotką. Ciśnieniowe usuwanie brudu jest niezwykle skuteczne, doskonale sobie radzi nie tylko z zanieczyszczeniami, lecz z łatwością likwiduje także porosty oraz osady emisyjne. Do myjki warto stosować także specjalne środki chemiczne wspomagające usuwanie brudu, kamienia czy zielonych nalotów.
Ten zabieg pozwoli odzyskać estetyczny charakter chodników. Należy go wykonywać regularnie, gdyż czyszczenie kostki, w którą głęboko wniknął brud jest o wiele trudniejsze.
Odplamianie
W przypadku usuwania uporczywych plam powstałych z oleju silnikowego lub tłuszczu należy stosować silne środki chemiczne. Powinniśmy się jednak dokładnie zapoznać się z ich działaniem, aby przypadkiem nie zniszczyć nawierzchni naszej kostki – intensywne preparaty mogą weżreć się w strukturę chodnika, powodując uszczerbki lub utratę pierwotnego koloru.
Impregnowanie
Wbrew pozorom impregnowanie kostki brukowej jest zabiegiem niebywale istotnym, gdyż zabezpiecza ją przed wchłanianiem się wody oraz płynnych zanieczyszczeń. W związku z tym doskonale sprawdzi się na podjazdach lub w miejscach narażonych na rozmaite zabrudzenia. Dodatkowo warstwa impregnatu chroni podłoże przed zarysowaniami oraz podwyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Preparat nanosimy na suchą i czystą powierzchnię – wówczas będzie lepiej działał. Zabieg należy powtarzać rokrocznie, co pozwoli nam zachować atrakcyjny wygląd kostki brukowej.
Usuwanie roślin
W szczelinach pomiędzy poszczególnymi elementami kostki często wyrastają rozmaite chwasty, powodując, że nasz chodnik prezentuje się nieestetycznie. Wyrywanie tych roślin jest nie tylko wyjątkowo czasochłonne, lecz również mało skuteczne – odrosną one bowiem w błyskawicznym tempie.
Warto zatem w celu pozbycia się chwastów stosować specjalne środki, które nie tylko skutecznie je usuną, lecz także zapobiegną ich ponownemu wzrostowi.
Wykwity
Pod wpływem działania opadów atmosferycznych wodorotlenek wapnia powstający podczas wiązania betonu wytwarza nieestetyczny biały nalot, który szpeci kostkę betonową. Zazwyczaj znika sam po upływie roku lub 2 lat. Aby jednak samodzielnie pozbyć się wykwitów, można wyszorować powierzchnię chodnika za pomocą rozcieńczonego kwasu solnego. Pod wpływem tego zabiegu kostka może zmienić swoją fakturę i nieznacznie się odbarwić, jednak nie jest to zmiana negatywnie wpływająca na prezencję produktu. Konieczne jest również dokładne wypłukanie podłoża po użyciu kwasu solnego.
Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów Castorama.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.