Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Lawina -jak się zachować?

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by oatsy40

Już niedługo jedziesz na wymarzoną wyprawę w góry i chcesz przygotować się jak najlepiej? Koniecznie dowiedz się, co warto zabrać ze sobą w góry oraz jak ustrzec się przed lawinami!

Lawiny w górach. Jak się przed nimi ustrzec?

Zobacz pytania czytelników serwisu E – Journalist:

Gośka_89 pyta: Tak się zastanawiam nad tym czy w Polskich górach są lawiny? I co trzeba zrobić jak się na przykład znajdziesz w takim miejscu, w którym akurat spada lawina?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
3

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

3 komentarzy na temat “Lawina -jak się zachować?”

  1. Mikołaj_89 pisze:

    No oczywiście, że w Polskich górach są lawiny. Przecież to są góry. A w każdy górach może dojść do takiej sytuacji. Jeśli masz zamiar wybrać się na wycieczkę w miejsce, które zagrożone jest lawinami to raczej ci to odradzam. Jeśli już musisz to zawsze zabieraj ze sobą drugą osobę. No i najważniejsze. Do lawin dochodzi w miejscach, w których góra jest pochylona od 30 do 45 stopni. Na górach bardziej stromych oczywiście takie zagrożenie też jest. Dlatego jeśli zimą wybierasz się na taką wycieczkę to raczej radzę wybierać góry mniej strome.

  2. Albercik pisze:

    Trzeba wystrzegać się przede wszystkim zasłoniętych przestrzeni, stoków z nawiasami no i oczywiście głębokich zasp. Jak zaspa ma wypukły profil to tym bardziej trzeba od niej uciekać. Z łatwością może dojść w tym przypadku do zejścia lawiny. Jest to więcej niż pewne. No i jeśli chodzi o przekraczanie stoków lawiniastych to oczywiście trzeba się liczyć z ryzykiem. Stoki takie raczej powinno pokonywać się pojedynczo. Na niebezpieczeństwo wtedy będzie narażona tylko jedna osoba. Może to brzmi trochę strasznie, ale jak już trzeba to trzeba.

  3. Piwowarski pisze:

    Taka ważna informacja. Największe zagrożenie zejścia lawin ma miejsce wtedy, kiedy śnieg nie leży zbyt długo na górach. Szczególnie jeśli do tego dojdzie jeszcze na przykład silny wiatr no i na przykład obfite opady śniegu. Nigdy nie należy narażać swojego życia. Nie można uznać, że stok na sto procent będzie bezpieczny, bo tak na pewno nie będzie. Śnieg tak naprawdę nie potrzebuje zbyt wiele do tego, żeby się obsunąć. Wystarczy tylko i wyłącznie jeden człowiek i może dojść do tragedii. A z lawiną nie każdy sobie poradzi.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *