Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Obniżka prowizji za obsługę kart płatniczych jest niewidoczna. Dlaczego, aż 80 procent firm jej nie odczuło?
Okazuje się, że wprowadzone przez MasterCard i Visa obniżenie prowizji za obsługę kart płatniczych nie zostało praktycznie zauważone przez większość przedsiębiorców. Tylko 1 na 10 odczuł znaczące zmniejszenie się opłat.
Obniżki interchange po roku niezauważalne
W styczniu zeszłego roku dwaj najwięksi na polskim rynku operatorzy kart płatniczych zdecydowali się na obniżenie prowizji interchange z 1,6 procenta do około 1,2–1,3 procent. To opłata, którą właściciele terminali płatniczych odprowadzają za ich użytkowanie. W Polsce jest to aż 85 procent całości opłat jaką użytkownik terminali musi zapłacić. Pozostałą część stanowi marża agenta rozliczeniowego oraz inne prowizje. Małe firmy, które obsługują niewiele transakcji najczęściej muszą uiszać maksymalne 1,6 procenta od transakcji. Natomiast większe podmioty płacą zazwyczaj około 1,5 procent.
Agenci rozliczeniowi podnieśli marżę
Zmiana na korzyść użytkowników terminali jaka nastąpiła w styczniu ubiegłego roku miała wpłynąć znacznie na oszczędności handlowców. Według prognoz ekspertów mieli oni zaoszczędzić aż 300 mln złotych w ciągu roku. Jednak Jak pokazuje wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, obniżki interchange nie zauważyło większość punktów handlowych akceptujących karty płatnicze. Przyczynę tego zjawiska można doszukiwać się w podniesieniu prowizji przez agentów rozliczeniowych. Dzięki takiemu działaniu mogli w niezauważalny sposób zarobić więcej. Prawdopodobnie jednak spadek wartości interchange był tak niewielki, że przy wszystkich składowych kosztach obsługi transakcji bezgotówkowych, praktycznie niezauważalny.
W Polsce wysokość opłaty interchange to dość znaczny problem dla firm, które chcą zainwestować w terminale płatnicze. Często w takich sytuacjach są zmuszone podnieść ceny swoich towarów lub usług. To bulwersuje tym bardziej, że interchange w Polsce należą do najwyższych w Europie.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.