Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Autentyczna, średniowieczna starówka znajduje się nad brzegiem Wisły

. Toruń to nie tylko miasto pachnące piernikami

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Kamil Porembiński

To niewielkie miasto ma o wiele więcej do zaoferowanie niż wypiekane tam słynne pierniki. Toruńska starówka jest swoistą perełką, ponieważ jest jedyną w Polsce która zachowała się po okresie II wojny w nienaruszonym staniem. Poza zabytkami nie należy zapominać, że Toruń jest miastem studenckim, w którym kwitnie bogate życie kulturalne.

Średniowieczna starówka

Zobaczenie zabytków tego pięknego miasta powinno zająć jeden solidny dzień zwiedzania. W porównaniu do Gdańska, Wrocławia czy Poznania, Toruń to niewielkie miasto. Średniowieczny Zespół Miejski wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i dzieli się na stare miasto, nowe miasto i zamek krzyżacki. Praktycznie na każdym kroku widać architekturę gotycką i to nie tylko w katedrach czy budynkach sakralnych ale też w kamienicach. Zwiedzając starówkę nie należy pominąć muzeum w domu Kopernika, dom Artusa znajdujący się obok starego ratusza oraz niepowtarzalną krzywą wieżę.

Secesyjne dzielnice miasta

Zwiedzając Toruń warto też udać się poza obręb starego miasta. Niedaleko dworca głównego znajduje się punkt widokowy nad brzegiem Wisły. Rozpościera się stamtąd widok na całą panoramę starego miasta. Z kolei po drugiej stronie rzeki znajduje się bulwar Filadelfijski. Warto się tam udać o zachodzie słońca bo wtedy widoki są najpiękniejsze. Inne oblicze Torunia można znaleźć zwiedzając przedmieście Bydgoskie oraz przedmieście św. Katarzyny. Znajduje się tam piękna secesyjna zabudowa z XIX wieku. Niegdyś były to prestiżowe dzielnice, których świetność zachowała się do dziś.

Niezwykła gra świateł i wody

Niedaleko starówki, w okolicach Placu Rapackiego znajduje się nowoczesna część Torunia. Warto zwiedzać ją po zmroku, gdyż znajduje się tam podświetlana fontanna, która zachwyca nie tylko grą świateł, ale też tańcem wody. W tej części miasta warto zobaczyć również Centrum Sztuki Współczesnej. Toruń to przede wszystkim miasto studentów, które panowanie nad nim zdobywają w okresie Juwenaliów. Warto w tym czasie zwiedzać to miasto, gdyż można trafić nie tylko na paradę przebierańców, ale istny festiwal koncertów oraz imprez.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Autentyczna, średniowieczna starówka znajduje się nad brzegiem Wisły”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *