Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Nie wiesz jak uporządkować finanse osobiste? Zastosuj się do naszych wskazówek

Kilka miesięcy po nowym roku to doskonały czas na uporządkowanie swoich finansów osobistych i zestawienie najpopularniejszych wydatków. Jest przynajmniej kilka skutecznych sposobów na oszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie.

5 kroków do porządków w swoim domowym portfelu

złotówka

fotografia flickr.com | Dariusz Gąszczyk

Uniwersalnej receptury na zrobienie porządków w swoich finansach nie ma. Możemy jednak wskazać na kilka sprawdzonych kierunków i trendów, którym warto, abyś się poddał. Odpowiedzialne zarządzanie domowym kapitałem to sposób na mniejszy stres i komfortowe życie każdego dnia. Rozsądny dobór produktów pomoże Ci nie stracić dużych pieniędzy podczas kolejnej wizyty w sklepie.

Przede wszystkim powinieneś planować swoje koszta z wyprzedzeniem. Wakacje już za kilka miesięcy, a marzec i kwiecień to ostatni czas na przemyślenie zgromadzonych oszczędności z myślą o letnim wypadzie za miasto. Pamiętaj, że oszczędzanie pieniędzy to lepsza alternatywa dla pożyczki w banku. Odkładając na lokacie nawet niewielkie sumy możesz zgromadzić w ten sposób finanse, które pozwolą Ci na komfortowy wypad, bez obawy o rosnące odsetki.

Warto przeczytać: Kurasiński w rozmowie z Tomaszem Kinem. Rusza nowy cykl Forbes’a | Artur Kurasiński w dyskusji na temat rozwoju polskich startup’ów […]

Czasami bywa jednak, że nagła choroba lub utrata pracy zmuszają nas do zaciągnięcia pożyczki w instytucjach finansowych. Dobrze, jeśli zamiast przeglądania broszur w Internecie lub oglądania kolejnych reklamówek w telewizji wybierzesz się do stacjonarnego oddziału banku i spytasz o całkowity koszt uzyskania kredytu. Pamiętaj, że każda instytucja finansowa zazwyczaj dolicza do oprocentowania nominalnego swoją prowizję, która niekiedy stanowi nawet 50 % rzeczywistego zobowiązania do uregulowania.

Kredyt to konieczność?

Pamiętaj także o alternatywnych źródłach finansowania. Kolejny zakup sprzętu do domu nie musi wiązać się z kolejnym kredytem bankowym. Możesz wybrać się do znanych w Polsce sieci handlowych i spytać o ofertę kredytu 0 %. Tutaj jednak uważaj, ponieważ część sklepów dolicza np. pakiet ubezpieczeniowy, co może znacznie powiększyć koszty.

Zastanów się czy nie warto byłoby sięgnąć po kartę kredytową lub skorzystać z nieoprocentowanego limitu debetowego na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym.

Przeanalizuj oferty banków i zarabiaj na płatnościach bezgotówkowych

Zastanów się nad wyborem odpowiedniego konta w banku. Osobiste rachunki powinny być darmowe, chociaż w niektórych ofertach znajdziesz także takie, które będą kosztowały Cię nawet pięćdziesiąt złotych rocznie. Wydrukuj historię operacji i zobacz czy nikt nie nalicza Ci dodatkowych kosztów np. za operacje bezgotówkowe. Zwracaj uwagę także na ewentualne promocje w swoim banku i sprawdź czy nie warto byłoby skorzystać z kont rozliczeniowych o nawet niewielkim oprocentowaniu.

Zacznij zarabiać na codziennych zakupach. Banki oferują bogaty wachlarz kart kredytowych, dzięki którym możesz otrzymać znaczny zwrot z produktów spożywczych lub tankowania na stacji benzynowej. Zwroty mogą sięgać często nawet 3 – 4 %, a jeśli chętnie płacisz bezgotówkowo, to dzięki takim operacjom możesz zyskać nawet do 600 – 700 zł rocznie. Warto, abyś notował jednak wychody ze swojego konta. Odkładanie pieniędzy na niespodziewane wydatki i stworzenie funduszu bezpieczeństwa mogą okazać się dzisiaj obowiązkowe.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Jakie garnitury na wesele?

Barbara Zadrożna

4 dni

Jest ciepło. I jeszcze długo będzie

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Nie wiesz jak uporządkować finanse osobiste? Zastosuj się do naszych wskazówek”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *