Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Nie wiesz jak uporządkować finanse osobiste? Zastosuj się do naszych wskazówek
Kilka miesięcy po nowym roku to doskonały czas na uporządkowanie swoich finansów osobistych i zestawienie najpopularniejszych wydatków. Jest przynajmniej kilka skutecznych sposobów na oszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie.
5 kroków do porządków w swoim domowym portfelu
Uniwersalnej receptury na zrobienie porządków w swoich finansach nie ma. Możemy jednak wskazać na kilka sprawdzonych kierunków i trendów, którym warto, abyś się poddał. Odpowiedzialne zarządzanie domowym kapitałem to sposób na mniejszy stres i komfortowe życie każdego dnia. Rozsądny dobór produktów pomoże Ci nie stracić dużych pieniędzy podczas kolejnej wizyty w sklepie.
Przede wszystkim powinieneś planować swoje koszta z wyprzedzeniem. Wakacje już za kilka miesięcy, a marzec i kwiecień to ostatni czas na przemyślenie zgromadzonych oszczędności z myślą o letnim wypadzie za miasto. Pamiętaj, że oszczędzanie pieniędzy to lepsza alternatywa dla pożyczki w banku. Odkładając na lokacie nawet niewielkie sumy możesz zgromadzić w ten sposób finanse, które pozwolą Ci na komfortowy wypad, bez obawy o rosnące odsetki.
Warto przeczytać: Kurasiński w rozmowie z Tomaszem Kinem. Rusza nowy cykl Forbes’a | Artur Kurasiński w dyskusji na temat rozwoju polskich startup’ów […]
Czasami bywa jednak, że nagła choroba lub utrata pracy zmuszają nas do zaciągnięcia pożyczki w instytucjach finansowych. Dobrze, jeśli zamiast przeglądania broszur w Internecie lub oglądania kolejnych reklamówek w telewizji wybierzesz się do stacjonarnego oddziału banku i spytasz o całkowity koszt uzyskania kredytu. Pamiętaj, że każda instytucja finansowa zazwyczaj dolicza do oprocentowania nominalnego swoją prowizję, która niekiedy stanowi nawet 50 % rzeczywistego zobowiązania do uregulowania.
Kredyt to konieczność?
Pamiętaj także o alternatywnych źródłach finansowania. Kolejny zakup sprzętu do domu nie musi wiązać się z kolejnym kredytem bankowym. Możesz wybrać się do znanych w Polsce sieci handlowych i spytać o ofertę kredytu 0 %. Tutaj jednak uważaj, ponieważ część sklepów dolicza np. pakiet ubezpieczeniowy, co może znacznie powiększyć koszty.
Zastanów się czy nie warto byłoby sięgnąć po kartę kredytową lub skorzystać z nieoprocentowanego limitu debetowego na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym.
Przeanalizuj oferty banków i zarabiaj na płatnościach bezgotówkowych
Zastanów się nad wyborem odpowiedniego konta w banku. Osobiste rachunki powinny być darmowe, chociaż w niektórych ofertach znajdziesz także takie, które będą kosztowały Cię nawet pięćdziesiąt złotych rocznie. Wydrukuj historię operacji i zobacz czy nikt nie nalicza Ci dodatkowych kosztów np. za operacje bezgotówkowe. Zwracaj uwagę także na ewentualne promocje w swoim banku i sprawdź czy nie warto byłoby skorzystać z kont rozliczeniowych o nawet niewielkim oprocentowaniu.
Zacznij zarabiać na codziennych zakupach. Banki oferują bogaty wachlarz kart kredytowych, dzięki którym możesz otrzymać znaczny zwrot z produktów spożywczych lub tankowania na stacji benzynowej. Zwroty mogą sięgać często nawet 3 – 4 %, a jeśli chętnie płacisz bezgotówkowo, to dzięki takim operacjom możesz zyskać nawet do 600 – 700 zł rocznie. Warto, abyś notował jednak wychody ze swojego konta. Odkładanie pieniędzy na niespodziewane wydatki i stworzenie funduszu bezpieczeństwa mogą okazać się dzisiaj obowiązkowe.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.