Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak dbać o czyste powietrze?

Unia Europejska, a co za tym idzie, także Polska, wytoczyły najcięższe działa w walce z zanieczyszczeniami. Już od 2017 r. nie kupisz tutaj kotłów innych niż 5 klasy, a na te właściwe możesz dostać solidne dofinansowanie z programu rządowego „Czyste Powietrze”. Na czym to właściwie polega i kto się łapie? Jak się okazuje, to wcale nie jest takie skomplikowane!

Mowa oczywiście o słynnej już normie PN EN303-5:2012, która jasno określa, jaka ma być emisja zanieczyszczeń, tlenku węgla, pyłu oraz zanieczyszczeń organicznych. Tylko piec/kocioł, który spełnia wszystkie z tych kryteriów, jest kwalifikowany do programu rządowego. Brzmi jak masa papierologii, kruczków i niejasności? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę to praktycznie każdy sprzęt, który znajdziesz w sklepie, spełnia te warunki i to z bardzo prostego powodu – gorszych po prostu nie można sprzedawać.

Nie oznacza to oczywiście, że możesz po prostu wejść do sklepu, wybrać pierwszy lepszy piec i krzyknąć „poproszę z dofinansowaniem”. „Czyste Powietrze” to program rządowy, który jest współfinansowany przez UE, a to oczywiście oznacza trochę papierkowej roboty, kilka wniosków i orzeczeń. Musisz jednak wiedzieć, że warto, bo same dofinansowania nie są „symboliczną kwotą”. To realna pomoc, którą na pewno odczujesz.

Czy ktoś dostał dofinansowanie czyste powietrze?

Tak naprawdę, wiele osób już skorzystało z tej możliwości. Motywacji było wiele – dla jednych to konieczność modernizacji swojego ogrzewania, podczas gdy inni uznali, że to świetna okazja na zmiany. W końcu taka inwestycja nigdy nie należała do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że każda oferta jest taka sama – wręcz przeciwnie. Sprawdź piece i kotły z oferty SIB i wybierz coś z najwyższej półki. Buderus czy Junkers to w końcu marki, których przedstawiać nie trzeba. One także spełniają wszelkie kryteria programu, więc nowy piec możesz zgarnąć w naprawdę dobrej cenie.

Wszystkie szczegóły i same wnioski można znaleźć na oficjalnej stronie rządu. Znajdziesz tam także dokładną instrukcję, jak krok po kroku, złożyć wniosek o dofinansowanie. Wszystko można załatwić online, a weryfikacja wniosków z reguły nie zajmuje więcej niż 30 dni.

Czyste powietrze – kto może skorzystać?

Mówiąc najprościej, skorzystać może każdy właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego – oczywiście jeśli ten ma stosowny zapis w księdze wieczystej. Zakres wsparcia obejmuje wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne modele. Kwota dofinansowania jest ściśle powiązana z typem pieca/kotła, a sama dotacja nie może wynosić więcej niż 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania oraz 37 000 zł dla poziomu wyższego.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak dbać o czyste powietrze?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *