Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Prętnik karłowaty w akwarium. Jakich warunków środowiskowych wymaga?

Prętnik karłowaty nie zajmuje czołowego miejsca na liście rybek akwariowych polecanych początkującym akwarystom, chociaż wszystkie czynniki wskazują, że nie jest to gatunek zbyt wymagający, jeśli zapewnimy mu podstawowe warunki środowiskowe.

prętnik karłowaty w akwarium

fotografia flickr.com | trichogaster trichopterus

Rys historyczny

Trichogaster lalius, inaczej prętnik karłowaty jest rybą akwariową pochodzącą z rodzimy guramiowatych i jest częstym gościem w domowych zbiornikach słodkowodnych. Do Europy sprowadzono go pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1874r. kiedy trafił do Paryża za sprawą francuskiego biologa.

Środowisko naturalne i występowanie

W środowisku naturalnym zamieszkuje na ogół wolno płynące rzeczki, stojące oraz gęsto zarośnięte stawy i rozlewiska.

Prętnik spotykany jest przede wszystkim na terenie wód Pakistanu, Indii oraz Bengalu i Bangladeszu, chociaż dziś występuje już (został sztucznie przeniesiony, tj. introdukowany) w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Tajwanie.

Budowa ciała i charakterystyka

Rybka bocznie spłaszczona i jajowatym kształcie całego ciała. Posiada stosunkowo wysoką i rozłożystą płetwę grzbietową, na którą składa się od 8 do 10 promieni miękkich i kilkanaście twardych. Podobne występują na płetwie ogonowej i piersiowej z przewagą tych pierwszych. Podobnie jak u większości ryb z rodziny guramiowatych, płetwy brzuszne zostały przekształcone w wrażliwe nitki czuciowe, które osiągają rozmiar nawet 6 cm długości.

W Europie i na całym świecie wiele odmian tego gatunku, za co odpowiedzialni są głównie azjatyccy hodowcy. Najpopularniejszymi są odmiany czerwone, niebieskie oraz złote.
Wymagania

Prętniki to rybki akwariowe o łagodnym usposobieniu, są na ogół towarzyskie i płochliwe, co można zaobserwować głównie podczas ingerencji akwarysty w akwarium. Komfortowo prowadzi się je hodując je w parach lub niewielkich stadach, chociaż dość dobrze znoszą samotność. Lubują się w stosunkowo dużych i dobrze oświetlonych akwariach; zajmują przypowierzchniową i środkową część zbiornika.

Baniaczek powinien być miejscowo przyciemniony przez pływające na powierzchni roślinki, a w tym chociażby przez rzęsę, wgłębkę wodną lub pistię rozetkową. Dla gatunków umiejscawianych w podłoży doskonałymi będą: zwartka, kabomba oraz onowodej oraz mech jawajski.

Trichogaster lalius jest rybą właściwie wszystkożerną. Chętnie zjada pokarmy suche, mrożone jak i żywe (tutaj np. oczliki, rozwielitki, wazonkowce oraz siekane, młode dżdżownice).

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Prętnik karłowaty w akwarium. Jakich warunków środowiskowych wymaga?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *