Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pytanie: Mała firma transportowa. Skąd wziąć pieniądze na finansowanie floty?

Wpadłeś na pomysł o uruchomieniu firmy transportowej? A może jesteś już w trakcie wdrożenia? Dziś odpowiadamy na pytanie Michała Sokołowskiego, który pyta nas w jaki sposób sfinansować flotę, na którą składałoby się kilka aut do 3,5 tony.

Fotografia na licencji C-C 2.0  | autor zdjęcia: david.vincent41

Fotografia na licencji C-C 2.0 | autor zdjęcia: david.vincent41

Kredyt celowy z banku mało realny, leasing przeciwnie

[…] od 2 lat jestem zawodowym kierowcą. Pracowałem w sumie w 3 różnych firmach transportowych, ale teraz przyszedł czas na to, aby uruchomić coś swojego. Nie mam pokaźnych oszczędności, bo to co mam na koncie wystarczyłoby mi na zakup najwyżej 7-letniego Renault Master, ale to za mało.

[…] docelowo miałbym zatrudniać 2 kierowców + 1 auto dla mnie. Składałem wniosek o kredyt celowy w 5 różnych bankach na kwotę 95,000 złotych, ale wszystkie odmówiły mi finansowania, bo aut 8-letnich aut nie chcą kredytować. Rozważałem też leasing, ale nie wiem, czy mam szansę.

Drogi Michale, leasing to rozwiązanie nie dość, że bardziej uzasadnione pod względem rachunku ekonomicznego (realne oszczędności podatkowe), to wymagania stawiane przez polskich leasingodawców wobec przedsiębiorców są znacznie niższe. Co więcej – nie wynika to bezpośrednio z samej polityki wobec początkującego właściciela firmy, a z charakterystyki usług.

Kupując auta transportowe z kredytu, stajesz się ich właścicielem, więc bank musi mieć pewność, że spłacisz swoje zobowiązanie w całości w ściśle określonym terminie. Z kolei leasing jest pewną formą dzierżawy przedmiotu umowy, więc przez cały czas trwania umowy – korzystasz z pojazdów, ale nie pozostajesz ich właścicielem. Niższe ryzyko leasingodawcy, to wyższa doza zaufania dla przedsiębiorcy, a w tym przypadku – ciebie.

Wnioskowałeś o 5-, 6-letnie auta, a na to nie zgodzi się bank

Michale, nie napisałeś nam, jaki był powód odrzucenia twoich wniosków kredytowych, ale naszym zdaniem problemem będzie nie tylko stricte twoja zdolność kredytowa, a fakt, że starałeś się o zdobycie finansowania na zakup 3 au transportowych, z których każde ma od 4 do 6 lat.

Problem w tym, że banki restrykcyjnie podchodzą do kredytowania aut starszych niż 1-3 lata. W przypadku leasingu mimo że nie możemy powiedzieć też o całkowitej swobodzie, to w chwili spłaty – pojazd nie powinien być starszy niż 8-9 lat (zależy od indywidualnych ustaleń leasingodawcy) – mówią nam eksperci CLS Leasing.

Gdybyśmy przyjęli, że średni wiek przeciętnego auta, które będzie potrzebne ci na start firmy transportowej ma 5 lat, masz 3 lata na spłatę każdego z nich (orientacyjna rata na poziomie 8,3 tys. zł rocznie i odpowiednio 700 złotych miesięcznie za 1 auto).

Banki w zasadzie wykluczają początkujących przedsiębiorców

Zgodnie z tym co napisałeś, mając w portfelu wartość około 25,000 złotych (nasz szacunek na podstawie treści wiadomości), trudno o podpisaniem umowy kredytowej na kwotę 100,000 złotych. Szczególnie, jeśli dopiero złożyłeś komplet dokumentów do CEIDG (działalność gospodarcza) lub KRS (spółka).

Z kolei wymagania firm leasingowych są nieco niższe. Twoja firma nie musi mieć ugruntowanej pozycji, a ty dokumentować wysokości odprowadzanego PIT lub CIT w rocznym zestawieniu podatkowym, co nie oznacza też, że leasingodawca zaproponuje ci umowę nie stawiając żadnych warunków.

Przy leasingu – od początkującego przedsiębiorcy wymaga się przede wszystkim wniesienia opłaty początkowej w wysokości od 5 do 20% wartości leasingowanych aut (zakładając, że dysponujesz 25,000 złotych w kieszeni, jest to równowartość ok. 25% wartości wnioskowanej przez ciebie kwoty 95,000 złotych), przedstawienia wypisów z CEIDG lub KRS, potwierdzenie nie zalegania z płatnościami wobec US i ZUS oraz kilku innych dokumentów w zależności od twojej kondycji finansowej oraz indywidualnych warunków w ofercie.

Podziękowania za wsparcie merytoryczne dla zespołu CLS Leasing.

CLS Leasing

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Pytanie: Mała firma transportowa. Skąd wziąć pieniądze na finansowanie floty?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *