Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym
Wielu rodziców musi się mierzyć z wadami postawy u jego pociech, które mogą się pojawić z powodu nieodpowiednio dobranego plecaka szkolnego lub noszenia zbyt wielu ciężkich przedmiotów w nim. Rolą rodzica jest zdecydowana reakcja w momencie, gdy pojawią się już pierwsze oznaki problemów z kręgosłupem, ponieważ będzie można im szybciej zaradzić. Jak rozpoznać, czy u naszego dziecka nie pojawiło się skrzywienie kręgosłupa?
Wady postawy u dzieci i młodzieży
Niejednokrotnie pada pytanie – czy ciężki plecak może zaszkodzić plecom naszego dziecka? Niestety może i zwracają na to uwagę organy takie jak GIS lub Instytut Matki i Dziecka. Dodatkowo wiele się słyszy od ortopedów, że dźwiganie zbyt ciężkich plecaków prowadzi do licznych wad postawy oraz regularnego niszczenia zdrowia dziecka. Dlaczego? Ponieważ tak ciężki plecak wymusza od malucha nieprawidłową postawę, jaką jest mocne pochylenie sylwetki do przodu.
Z tego powodu mogą się pojawić długotrwałe i mocne bóle karku oraz ramion. Co więcej, cierpią mocno także kolana i biodra, które muszą stale utrzymywać balans w tej nieodpowiedniej pozycji. Prowadzi to do kształtowania się nieprawidłowej sylwetki, a w efekcie skrzywienia kręgosłupa. Najczęściej wszystkie skutki wad ujawniają się w wieku dorosłym. Najczęściej pojawiają się w postaci nasilonego bólu pleców, zaburzeń neurologicznych, a nawet nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych.
Aby temu wszystkiemu zapobiec – musisz przywiązać bardzo dużą wagę do wyboru i dobraniu odpowiedniego plecaka szkolnego. Jest to najskuteczniejsza profilaktyka schorzeń, a kolejnym sposobem jest zwracanie uwagi, w jaki sposób dziecko nosi plecak. Nie może być założony tylko na jedno ramię, nie powinien również być krzywo zarzucony na plecy. Jeśli jest tak, że plecak dosłownie zwisa z pleców dziecka, to jego waga wzrasta nawet o 60%.
Bardzo dobrym wyborem będzie zakupienie plecaka z regulacją szelek. Poprawnie zmniejszone ramiączka będą równej długości i ściągnięte w taki sposób, aby plecak stale znajdował się na odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że ma stale przylegać do pleców dziecka i nie powinien pod żadnym pozorem opierać się o pośladki dziecka. Dodatkowym atutem będą miękkie ramiączka, które będą wyściełane przyjemnym materiałem i nie będą się wrzynały w ramiona Twojego dziecka. Najważniejsze, na co musisz zwracać uwagę to, aby plecak kształtem pasował do postury Twojego dziecka oraz był sam w sobie lekki. Pomoże to zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i kształtować o wiele bardziej prawidłową postawę.
Wady postawy u dziecka – jaki lekarz?
Najczęstszymi problemami, jakie towarzyszą dzieciom to wady układu ruchu i postawy. Najlepszym wyjściem będzie zgłosić się do ortopedy dziecięcego, który postawi właściwą diagnozę i będzie mógł odpowiednio pokierować leczeniem, aby jak najszybciej zniwelować wszelkie dolegliwości. Bardzo ważne jest zgłoszenie się do specjalisty w momencie zauważenia wady lub wykrycia jej w trakcie szkolnego badania, ponieważ wówczas są największe szanse na skuteczne działania i ćwiczenia.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.