Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Szybkie pożyczki – prosty sposób na problemy finansowe

Kiedy bank odmawia kredytu, ratunkiem bardzo często okazuje się szybka pożyczka z parabanku. Nazwa tej pożyczki może być różna – od pożyczki na dowód po pożyczkę bez BIK. Niezależnie jednak od nazwy, wszystkie szybkie pożyczki mają bardzo podobny charakter. I tak łatwo jak je bierzemy, tak łatwo też prosimy się o problemy. Finansowe, rzecz jasna.

Pozory mylą…

Na pierwszy rzut oka szybka pożyczka pozabankowa wydaje się być oferta wymarzoną. Bo co jak co, ale promować swoje oferty parabanki potrafią doskonale.

Tak więc, od Pani w firmie pożyczkowej usłyszymy zapewne, że pożyczkę możemy dostać natychmiast (w ciągu kilku godzin) i nawet nie musimy ruszać się w domu – pracownik firmy osobiście przywiezie nam gotówkę. Mało tego, niepotrzebne są żadne formalności czy zaświadczenia. A koszty? A o koszty – wobec powyższego – mało kto pyta. A właśnie one mogą doprowadzić do finansowej tragedii.

Wygoda kosztuje

Opisywana w poprzednim akapicie wygoda, z jaką udziela są pożyczki pozabankowe niestety kosztuje. I kosztować musi, bo przecież firmy pożyczkowe to nie instytucje non-profit. Problem w tym, że koszty jakie narzucają nam parabanki, przekraczają wszelkie granice dobrego smaku!

Dla przykładu – kredyt konsumpcyjny (gotówkowy) w przeciętnym polskim banku jest oprocentowany na poziomie 30 – 40% rocznie (tyle wynosi stopa RRSO uwzględniające wszystkie koszty takiego kredytu). W przypadku szybkich pożyczek, ta sama stopa RRSO wynosi od kilkudziesięciu do nawet 1000 procent! Komentarz jest chyba zbędny…

Nie było by to jeszcze takie straszne, gdyby firmy pożyczkowe informowały klientów o kosztach związanych z pożyczką. Ale tak niestety bardzo często nie jest. Szybkie pożyczki są oprocentowane na przyzwoitym poziomie, zaś większość kosztów generują opłaty dodatkowe, które zwykle są ukrywane przed niczego nie podejrzewającym klientem.

Szybka pożyczka jest więc droga i nie łudźmy się, że bez zdolności kredytowej i bez pracy, ktoś pożyczy nam pieniądze na niski procent. Firmy pożyczkowe udzielając tego typu pożyczek robią bardzo dobry interes. Zadbajmy więc o własny interes, by nie paść ich łupem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Szybkie pożyczki – prosty sposób na problemy finansowe”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *