Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

1 kontynent, 3 kraje. Wybieramy się w podróż po Ameryce Północnej

Kiedy mówimy „Ameryka”, często mamy na myśli Stany Zjednoczone. Pominąć można fakt, że pod tym terminem kryją się dwa ogromne kontynenty. Na mapie samej Ameryki Północnej widnieją trzy państwa.

Stany Zjednoczone

Fotografia w publikacji na licencji CC flickr.com | Josh Liba

Ich historia często się przeplatała, ale pod względem charakteru wykazują znaczne różnice. Jeśli wybierasz się w podróż przez ten kontynent, warto byłoby zapoznać się z podstawowymi informacjami o tych krajach.

Meksyk: nieuregulowana demokracja w kiepską gospodarką

Jak wszystkie kraje Ameryki, to państwo ma charakter postkolonialny. Kiedyś było zamorskim terytorium Królestwa Hiszpanii. Dzisiaj od wielu lat już panuje w nim demokracja. Przynajmniej w teorii. Meksyk słynie bowiem ze swojej niestabilnej sytuacji. Chwiejna jest również jego ekonomia. Znaczne rzesze ludzi żyją w nędzy. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców szuka pracy w sąsiednich Stanach Zjednoczonych.

Walutą Meksyku jest peso. Co ciekawe posiada ono wspólne korzenie z pozostałymi pieniędzmi kontynentu. Wszystkie wywodzą się od dolara hiszpańskiego (międzynarodowej waluty używanej do dziewiętnastego wieku). Te pieniądze łączy nie tylko historia, ale też symbol przekreślonego „S”. Peso to najsłabszy pieniądz kontynentu, ale i tak znajduje się na ósmym miejscu najczęściej wymienianych walut świata.

Stany Zjednoczone: wolnościowa historia o kapitalizmie

Współczesny symbol potęgi. Stany dominują nad większością krajów świata zarówno militarnie, gospodarczo jak i kulturowo. W tym państwie powstało wiele powszechnie znanych marek.

Również produkcje filmowe z amerykańskiego Hollywood mają ogromny zasięg. W porównaniu z Meksykiem Stany Zjednoczone są dużo bardziej „europejskie”. W teorii funkcjonuje tutaj ponad dwadzieścia języków. W praktyce większość mieszkańców mówi po angielsku. Dolar amerykański pomimo spadku kursu w dalszym ciągu jest bardzo istotną walutą. Jego wartość chroni depozyt w złocie przechowywany w forcie Knox.

Kanada: solidna o stabilnych korzeniach histrycznych

Kanada to najzimniejszy i najspokojniejszy ze wszystkich krajów Ameryki Północnej. Mieszkańcy pod wieloma względami przypominają Anglików, a królowa brytyjska dalej pełni funkcję głowy państwa. Nic więc dziwnego, że dolar kanadyjski ma stabilny kurs. Banki centralne często wybierają go jako walutę rezerwową. Cena tego pieniądza zbliżona jest do dolara amerykańskiego. Aktualnie wynosi 0.8 jego wartości.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “1 kontynent, 3 kraje. Wybieramy się w podróż po Ameryce Północnej”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *