Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku?

Planujesz wymianę okien? Wybierz mądrze! Kupno dobrej klasy okien może być kosztowne, ale niesie z sobą wiele korzyści. Oszczędność na ogrzewaniu, odpowiednia wentylacja to tylko część zalet! Sprawdź, czym kierować się w wyborze nowych okien do mieszkania w bloku.

Okna do bloku – na co zwrócić uwagę?

Wybierając okna, nie możesz kierować się jedynie ceną. To zakup, który będzie Ci służył latami! Zły wybór nie przyniesie Ci oczekiwanych oszczędności i komfortu. Przy wyborze okien zwróć uwagę na te podstawowe parametry:

 • współczynnik przenikania ciepła – oznaczany przez producentów jako „Uw”. Im niższy, tym lepiej. Okna energooszczędne muszą mieć współczynnik nie wyższy niż 1.0 W/m2K. Przyniesie to oszczędność w czasie zimy, ponieważ tracąc mniej ciepła z mieszkania, zmniejszasz swój rachunek za ogrzewanie,
 • wodoszczelność i odporność na obciążenie wiatrem – jest to szczególnie istotne gdy, Twoje mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze. Parametr wodoszczelności dodatkowo może Ci zasugerować dokładność wykonania okien,
 • wartość przenikania promieni słonecznych – mierzony jest w procentach. Przenikanie promieni słonecznych docenisz szczególnie w czasie zimy, ponieważ dodatkowo dogrzeje Twoje mieszkanie,
 • współczynnik przenikania światła – im wyższy, tym lepiej. Nie wybieraj okien, których parametr przenikania światła jest niższy niż 70%. Łatwy przepływ światła wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, ponieważ człowiek najefektywniej funkcjonuje przy świetle naturalnym,
 • współczynnik tłumienia hałasu – jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, będzie dla Ciebie ważne, aby był jak najwyższy, aby do Twojego mieszkania nie przedostały się hałasy z zewnątrz.

Okna 2- czy 3 szybowe? Co zapewni większą energooszczędność?

Okna mają znaczny wpływ na Twój rachunek za ogrzewanie, szczególnie gdy są duże lub jest ich wiele. Słaba izolacja termiczna będzie dokuczliwa nie tylko zimą, ale również latem, ponieważ przyczyni się do szybszego nagrzewania wnętrz. Na rynku dostępne są okna 2- i 3- szybowe. Okna trzyszybowe zapewniają większą izolację cieplną, dlatego, jeżeli zależy Ci na najwyższej energooszczędności to wybór dla Ciebie. Do pomieszczeń mniej istotnych (garaż, piwnica) użyj okien dwuszybowych. Dokonana inwestycja przyczyni się do zauważalnie niższych rachunków za ogrzewanie.

Wentylacja – zadbaj o zdrowie!

Odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach wpływa na zdrowie domowników. Skraplanie wody na powierzchni szyby prowadzi do rozwoju grzybów na ścianach. Ma to negatywny wpływ na mikroklimat mieszkania oraz zdrowie mieszkańców. Ciężko usunąć grzyb ze ścian, dlatego nie dopuść, aby się rozwinął. Wybierz okna z nawiewnikami, zadbają o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pamiętaj o obowiązujących kryteriach

Mieszkając w bloku, musisz pamiętać o walorach estetycznych budynku. Twój wybór nie może zbyt mocno odbiegać wyglądem od innych okien. Ekstrawagancki kolor lub nietypowy kształt mogą grozić karami finansowymi.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku?”

 1. Agnieszka pisze:

  Ja zauważalnym ogromną oszczędność na ogrzewaniu po tym, jak w końcu wymieniłam okna w mieszkaniu na plastikowe. Polecam!

 2. Marian pisze:

  Dzień dobry,
  moim zdaniem okna drewniane są nieszczelne i przestarzałe. Oczywiście mam na myśli ten stary typ okien, które trzeba było docieplać, np. kitem. Po wymianie na okna plastikowe PCV zauważyłem ogromny efekt! W domu jest o wiele cieplej!

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *