Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Warzywny jadłospis, czyli o diecie wegetariańskiej

„Jestem wegetarianką” – takie stwierdzenie nie jest już nowością, szczególnie wśród rosnącej mody na zdrowy styl życia. Coraz częściej wiadomość o wegetarianizmie pojawia się na ustach społeczeństwa, a dieta wegetariańska zyskuje dużą popularność. Czym charakteryzuje się ten sposób odżywiania i czy faktycznie, głównym posiłkiem są właśnie warzywa?

Prawidłowo zbilansowany jadłospis wbrew pozorom, powinien w niemal 70% składać się właśnie z produktów wegetariańskich. U podstawy odświeżonej piramidy żywienia dominują, bowiem produkty pełnoziarniste, a tuż za nimi są warzywa i owoce.

Tłuszcze roślinne i warzywa strączkowe to również produkty roślinne, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Zdrowa dieta wręcz nakazuje, abyśmy w większości byli wegetarianami.

Jesteś wegetarianinem? Jesz tylko sałatki?

Wbrew pozorom dieta wegetariańska to jeden z najbardziej urozmaiconych sposobów odżywiania. Wykluczenie produktów odzwierzęcych wcale nie jest ograniczeniem w kuchni, zwłaszcza dla prawdziwych wegetariańskich kucharzy. Falafele, warzywne zupy krem, zapiekanki czy niektóre słodycze to produkty powstałe z czysto roślinnych składników. Dzięki bogactwu różnorodnych produktów mamy pewność, że dostarczymy do organizmu witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, podane w smacznej i zdrowej formie.

Wybór diety wegetariańskiej nie musi być jedynie kwestią przekonań. Wiele osób decyduje się na ten sposób odżywiania ze względu na to, że smak mięsa nie jest w ich guście. Należy zauważyć, że istnieją odmiany diety wegetariańskiej, które dopuszczają produkty mleczne, ryby i jaja. Stosowanie produktów tego rodzaju dostarcza nam składników obecnych jedynie w produktach zwierzęcych, eliminując tym samym możliwość pojawienia się niedoborów. Oczywiście, jeżeli decydujemy się na czysto roślinną dietę, możemy spróbować weganizmu. To jednak szczególnie restrykcyjny sposób odżywiania, który powinien być stosowany pod opieką dietetyka.

Dieta wegetariańska to świetny pomysł na odświeżenie naszego sposobu żywienia. Jeżeli nie mamy jednak pomysłu na posiłki, sprawdź diety Dietmap, gdzie znajdziesz wiele smacznych i zdrowych pomysłów również na ciekawe dania wegetariańskie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Warzywny jadłospis, czyli o diecie wegetariańskiej”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *