Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

4 pytania o remont dachu. Przeczytaj, co odpowiedzieli nasi eksperci

Zabierasz się za generalny remont dachu? Przeczytaj, jakie elementy poszycia można naprawić, a jakie warto byłoby wymienić na nowe i upewnij się, że wiesz w jakich okolicznościach będziesz musiał zabrać się za modernizację więźby.

Na pytania o remont dachu odpowiadają eksperci

remont dachu

fotografia flickr.com | Texas Leather Furniture

1. Nie wiem, jakie drewno na więźbę dachową będzie odpowiednie

Pisze do nas: Wiesław Skotarczak

[…] robię generalny remont domu i czas zabrać się za wymianę więźby dachowej. Jako, że nieruchomość stawiała ekipa remontowa 30 lat temu, to nie brałem udziału w żadnych pracach. Teraz trochę majsterkuję i chcę zabrać się za to z synem. Jakie drewno będzie odpowiednie na nową więźbę, która wytrzyma kolejnych kilkadziesiąt lat?

Drogi Wiesławie, drewno jakie chcesz wykorzystać do budowy więźby dachowej powinno mieć klasę nie niższą niż K 27. Poza tym jej wilgotność nie może być wyższa nić 19-20%, co mogłoby doprowadzić do trwałego odkształcenia się elementów już po wykończeniu projektu (niewystarczająco suche drewno ma także obniżoną wytrzymałość fizyczną).

Pamiętaj też, aby drewno, które odbierzesz z tartaku było w odpowiedni sposób zaimpregnowane, (najlepiej ciśnieniowo) i nie charakteryzowało się wadami pod postacią pęknięć wzdłużnych, sęków oraz pozostałych.

2. Kto powinien ocenić stan więźby dachowej?

Pisze do nas: Artur Wilk

[…] nie jestem cieślą i mimo że znam się na budowlance, to nie wiem czy jestem w stanie sam ocenić stan więźby dachowej mojego domu. Myślicie, że powinienem zlecić oględziny rzeczoznawcy? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Arturze, jeśli nie masz doświadczenia, to oględziny zewnętrznego rzeczoznawcy będą jak najbardziej na miejscu. W ten sposób ograniczysz koszty, bo wymienisz tylko te elementy konstrukcyjne, które rzeczywiście zostały zniszczone ze względu na wilgoć, grzyba lub szkodniki.

3. Co mam zrobić z odpadami po zrealizowanym remoncie dachu?

Pisze do nas: Mirosław Staszczyk

[…] Skończyłem właśnie remont dachu swojego 200-metrowego domu i czas na pozbycie się odpadów. Mam ich naprawdę dużo i poza materiałami izolacyjnymi do usunięcia są też drewniane belki, dachówka. Czy miasto odbierze ode mnie takie odpady?

Nie odbierze. Odpady budowlane musisz usunąć we własnym zakresie. Na pewno odradzamy eksperymentowanie z zakopywaniem śmieci w gruncie lub palenie ich w piecu.

Odbiorem odpadów po remoncie domu zajmują się profesjonalne firmy, które we wskazane miejsce podstawiają kontener, wywożą jego zawartość i zajmują się dalszym zagospodarowaniem odpadów. Za podstawowy kontener zapłacisz nie więcej niż 300-450 złotych (o pojemności 5-7 metrów sześciennych).

Więcej szczegółów przeczytasz na stronie Redskip: http://www.redskip.pl/lodz/

4. Czy przy remoncie dachu powinienem położyć nową izolację?

Pisze do nas: Kamil Ślepowroński

[…] jestem na etapie wymiany poszycia i zastanawiam się, czy nie powinienem zabrać się za usunięcie starej warstwy izolacyjnej.

Wymiana ocieplenia na etapie generalnego remontu dachu to dobry pomysł. Oceń stan aktualnej izolacji i jeśli ta nie jest już szczelna, zdecyduj się na pianę poliuretanową, która nie tylko jest znacznie tańszym materiałem, a jej wypełnienie nie angażuje zbyt wiele czasu tak, jak ma się to przy wełnach mineralnych i styropianie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “4 pytania o remont dachu. Przeczytaj, co odpowiedzieli nasi eksperci”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *