Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Aranżacja jednego z najważniejszych miejsc w domu – jadalni. Jak sobie z tym poradzić?

Wydzielenie w domu miejsca na jadalnię może okazać się zbawienne nie tylko w kwestii wyprawiania świąt, czy większych spotkań rodzinnych, ale także podczas codziennego, wspólnego spożywania posiłków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i dekoracji?

Dom Twój tam, gdzie możesz spokojnie zjeść

Według psychologów, wspólne spożywanie posiłków jest „jednoczącym rytuałem”, który pozytywnie wpływa na psychikę i pozwala zredukować poziom stresu. Spory stół, przy którym zmieszczą się członkowie rodziny, wygodne krzesła, nastrojowe dekoracje – te wszystkie elementy składają się na efekt końcowy i emocje towarzyszące jedzeniu.

Układ jadalni względem domu, czyli GDZIE?

Gospodarujesz większą przestrzenią i osobnym pomieszczeniem niedaleko kuchni? A może chcesz połączyć jadalnię z salonem? Świetnie się składa! Właśnie w takim układzie najłatwiej skupić się na aranżacji. W centralnym miejscu powinien znaleźć się oczywiście dość spory stół, przy którym zbierać się będą wszyscy goście. Dodatki w dużej mierze zależą od tego, w jakim stylu chcesz urządzić to pomieszczenie.

Z pewnością zachwycą Cię różnorodne plakaty i fototapety, dzięki którym można przenieść się myślami w zupełnie inne miejsce i nadać wspólnym posiłkom nieco więcej wzniosłości.

Krzesła, stół – JAKIE, ILE?

Najważniejszym kryterium podczas wyboru mebli do jadalni jest ergonomia, czyli to, na ile wygodne i funkcjonalne są wybrane elementy. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na:

  • stół z możliwością powiększenia – świetnie sprawdzi się w przypadku większej ilości gości (wyprawianie świąt, urodzin), których nie pomieścilibyśmy przy tradycyjnym stole,
  • wygodę krzeseł – każdy domownik powinien czuć się dobrze i komfortowo, krzesła najczęściej dopasowuje się do osobistych preferencji użytkowników.

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych kompletów stół + krzesła, gdzie wszystko jest spójne pod względem stylistycznym i kolorystycznym. Obecnie liczy się przede wszystkim pomysł i element zaskoczenia. Mix wzorów, faktur i kolorów może nadać jadalni wyjątkowego charakteru i sprawić, że wspólne posiłki będą przyjemnością.

Kredens i witryna, czyli funkcjonalne meble dekoracyjne

W wielu domach wciąż spotyka się witryny i kredensy, meble, które szczególnie dobrze pamiętają nasze prababcie i babcie. Meble te są nieocenionym pomocnikiem w czasie przygotowywania posiłków i późniejszego ich serwowania. Zazwyczaj przechowuje się w nich obrusy i zastawę.

I niech na koniec stanie się jasność – kwestia oświetlenia

Nad stołem jadalnianym najkorzystniej jest zamontować osobne źródło światła, które można przemieszczać, lub regulować jego natężenie. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się lampy wiszące na długim kablu, czy łańcuszku z możliwością regulacji wysokości.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Aranżacja jednego z najważniejszych miejsc w domu – jadalni. Jak sobie z tym poradzić?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *