Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Izotoniki i inne substancje konieczne do wysiłku fizycznego – jak je znaleźć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia. Niezwykle modne są wszystkie zajęcia fitness, siłownie pękają w szwach, zwłaszcza w deszczowe dni, a każda kobieta przynajmniej raz próbowała ćwiczyć z Ewą Chodakowską czy Mel B. Jednak wiadomo nie od dziś, że zdrowy tryb życia oznacza nie tylko aktywność fizyczną, ale także właściwe odżywianie się czy odpowiednią suplementacja.

Przy dużym wysiłku fizycznym organizm wypaca wiele mikroelementów, które potem należy uzupełnić, by nie doprowadzić do problemów ze zdrowiem.

trening fizyczny

Flickr.com CC 2.0 Arya Ziai

Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczeniu mu wszystkim niezbędnych składników. Na szczęście dzisiejszy rynek spożywczy jest pełen świetnych i co najważniejsze – łatwo dostępnych rozwiązań i w każdym już sklepie, a nawet na przydrożnych stacjach benzynowych, można zakupić odpowiednie napoje energetyczne, izotoniczne czy po prostu wodę mineralną.

Napój energetyczny

W dzisiejszych czasach, prawdopodobnie nie ma osoby, która by, choć raz, nie wypiła popularnych wspomagaczy. Napój energetyczny, bo o nim mowa, doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, kiedy organizm wręcz domaga się pomocy. Oczywiście naukowcy oraz lekarze podkreślają, że posiadają one wiele substancji szkodliwych, bardzo dużą dawkę cukru i kofeiny, jednak to właśnie one doskonale pobudzają organizm do wysiłku fizycznego, a także intelektualnego.

Oczywiście, należy być czujnym i nie nadużywać napojów energetycznych, jednak doraźne wspomaganie się tego rodzaju produktami korzystnie wpływa na pracę całego organizmu. Napój energetyczny potrafi „postawić na nogi” po trudnym treningu czy właśnie wyzwolić dodatkową energię na choćby mały spacer, który z pewnością przyniesie dla zdrowia wiele pożytku. Ten wielki skok sił możliwy jest dzięki zawartej w nim kofeinie, która nie tylko zmniejsza senność, lecz także pomaga w uwolnieniu dopaminy- hormonu zadowolenia. Jednak jak w każdym przypadku, należy zachować umiar i stosować napój energetyczny w rozsądnych granicach.

Napoje izotoniczne

W przeciwieństwie do napojów energetycznych na rynku występują także napoje izotoniczne, które mają zupełnie inny skład od energetyków, a także właściwości odżywcze. Są one niezwykle łatwo dostępne, a mogą okazać się kluczowym elementem diety podczas dużych wysiłków fizycznych. Warto pamiętać, że nawet małe odwonienie jest niebezpieczne dla człowieka, a także powoduje spadek wydajności organizmu. W związku z tym, napoje izotoniczne w przeważającej mierze składają się z wody, żeby szybko pomóc w jej uzupełnieniu.

Dodatkowo zawierają także sód, który powoduje, że woda lepiej się wchłania i wszystkie utracone elektrolity (podczas na przykład intensywnego biegu) się równoważą. Napoje izotoniczne często są także uzupełniane w magnez i potas, które dbają o utrzymanie równowagi cieplnej ciała. W związku z tym warto przed treningiem zaopatrzyć się w napoje izotoniczne, które dodatkowo są bardzo łatwo dostępne- nawet na stacjach benzynowych. Natomiast w sklepach spożywczych można szukać napojów izotonicznych nawet na półkach ze zdrową żywnością, bowiem ich skład jest naprawdę bardzo dobry i zalecany przez lekarzy oraz trenerów.

Napoje na konferencje

Innym rodzajem trudu, który jest podejmowany przez coraz większą rzeszę ludzi jest wysiłek intelektualny. Praca w korporacjach często gwarantuje liczne wyjazdy, w tym udziały w rozmaitych konferencjach. Siedzenie przez wiele godzin na rozmaitych panelach oraz dyskutowanie o ważnych projektach firmowych wymaga właściwej oprawy. Napoje na konferencję przygotowują zazwyczaj firmy cateringowe, które serwują już nie tylko klasyczną kawę i herbatę, lecz także rozmaite soki czy właśnie napoje energetyczne.

To właśnie dzięki nim udział w takich konferencjach staje się bardziej efektywny, a uczestnicy takiego przedsięwzięcia aktywnie włączają się w rozmowy i dyskusje. Kofeina zawarta w tych napojach znowu odgrywa fundamentalne znaczenie, a reakcję organizmu i wzrost aktywności mózgu można odczuć od razu po zastosowaniu.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Izotoniki i inne substancje konieczne do wysiłku fizycznego – jak je znaleźć?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *