Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kto pracuje w teatrze?

Teatr to nie tylko aktorzy na scenie. Końcowy efekt spektaklu teatralnego to praca wielu osób, z różnych branż, które pracują za kulisami. Nasz artykuł przybliży Wam, kto zajmuje się przygotowywaniem wszystkiego, co związane jest ze sztuką w teatrze.

Czym zajmuje się scenograf?

Aby przedstawienie teatralne mogło zostać zrealizowane, potrzebny jest scenograf. Zadaniem scenografa jest stworzenie scenerii w telewizji, teatrze czy filmie, w uzgodnieniu z reżyserem. Scenograf zajmuje się również tworzeniem konstrukcji architektonicznych, oświetleniowych, rekwizytów, a także kostiumów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac najpierw potrzebna jest rozmowa z reżyserem, który prezentuje swoje wyobrażenie odnośnie tematu spektaklu, jaki ma cel z nim związany i z jakiego powodu padł wybór właśnie na niego. Po ustaleniu celów scenograf czyta scenariusz. Aby punkt widzenia scenografa i reżysera był taki sam, spotykają się kolejny raz i uzgadniają następne szczegóły. Scenograf musi mieć kreatywną wyobraźnie, żeby we właściwy sposób odczytać intencje reżysera. Scenograf to osoba widząca scenę jako całość i umiejąca sobie wyobrazić aktora grającego w niej.

Aby aktorzy byli odpowiednio przygotowani do powierzonej im roli niezbędna jest praca charakteryzatora. O szczegółowej jego pracy możecie przeczytać w tym artykule https://e-journalist.pl/charakteryzator-czym-sie-zajmuje/. Charakteryzator to osoba, która zajmuje się tworzeniem makijażu oraz innych zabiegów, które sprawiają, że twarz aktora jest dostosowana do postaci, jaką ma zagrać. W zawodzie tym pomysłowość, kreatywność, zmysł plastyczny są niezbędne. Charakteryzatorzy zajmują się również efektami specjalnymi w filmach czy spektaklach – to oni tworzą rany, blizny, siniaki i inne elementy, które sprawiają, że aktor przestaje przypominać siebie i w pełni oddaje się roli, którą ma grać.

Ubiory aktorów są równie ważne, jak makijaż. Osoba odpowiedzialna za skomponowanie strojów to kostiumograf. Dba o jakość kostiumów i zgodność historyczną z epoką przedstawioną w spektaklu. Jego praca jest połączeniem wiedzy historycznej i zmysłu estetycznego. Kostiumografowie zazwyczaj pracują w grupach. Dzięki temu ich zadania są wykonane w określonym terminie.

Czym zajmuje się operator światła w teatrze?

Do obsługi sceny niezbędny jest operator świateł. Umiejętności techniczne są niezwykle ważne, ponieważ osoba na tym stanowisku ma wpływ również na to co widzowie odczuwają. Oświetleniowiec przyciemnia widok na część sceny, przesuwając reflektory w bok, a daje światło na miejsce, które mamy zobaczyć. Zmiana oświetlenia czasem wystarczy, żeby widzowie poczuli zmianę perspektywy.

Warto pamiętać, że ważnym elementem na scenie jest dźwięk. Dzięki realizatorowi dźwięku nawet najmniejszy szept aktorów nie umknie widzom, a krzyki nie będą ,,rozmazane”. Spektakl w teatrze widzowie przeżywają każdymi zmysłami. Już od samego początku wprowadzani są dźwiękiem, aby móc poczuć charakter przedstawienia i odnaleźć aktorów na scenie.

Potrzebne są także osoby porządkowe, które będą ustawiały rekwizyty na scenie, sprzątały scenę oraz cały teatr. Nie należy również zapominać o kasjerach, zajmujących się sprzedażą biletów na przedstawienia, a także osobach, które wskazują w dniu spektaklu drogę tym, szukającym miejsc na wybrane przez siebie przedstawienie.
Wszystkie te osoby sprawiają, że teatr może funkcjonować we właściwy sposób. Zazwyczaj są oni niezauważeni przez osoby oceniające sztukę. Praca tych ludzi pozwala na osiągnięcie sukcesu spektaklu, wystawianego w teatrze oraz na ogólną ocenę wizerunku tego miejsca.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Kto pracuje w teatrze?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *