Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Chcesz założyć lokatę? Dowiedz się od czego zależy oprocentowanie!
Lokaty bankowe wielu osobom kojarzą się z bezpiecznym oszczędzaniem. I tak faktycznie jest, ponieważ mamy gwarancję, że pieniądze ulokowane na lokacie otrzymamy z powrotem wraz z uzyskanymi odsetkami, niezależnie od sytuacji na rynku. Są one bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
To właśnie lokaty są najczęściej wybieranym przez Polaków narzędziem służącym do pomnażania nadwyżek finansowych. Zapewne wynika to z jasno określonych zasad. Klient lokuje pewną kwotę pieniędzy na określony czas, po którego upłynięciu dostaje swoje pieniądze z powrotem wraz z narosłymi odsetkami. Należy jednak pamiętać, że kwota otrzymanych odsetek jest ściśle uzależniona od wysokości oprocentowania danego depozytu, które zależy od wielu czynników.
Jakie oprocentowanie?
Lokata może być oprocentowana według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W przypadku stałego oprocentowania klient, już w momencie zakładania lokaty wie, ile zarobi na danym depozycie. Jeśli chodzi o zmienną stopę oprocentowania to sytuacja już się trochę inna. Wtedy oprocentowanie zmienia się wraz z sytuacją na rynku i przyjmuje wartość zależną od wysokości odpowiedniego wskaźnika. Wysokość otrzymanych odsetek zależy od wielu czynników występujących na rynku. W zależności od banku, mogą to być stopy rynkowe WIBID/WIBOR, poziom stopy referencyjnej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski czy poziom inflacji.
Na jaki okres założyć lokatę?
Czas trwania lokaty to kolejny parametr, od którego zależy oprocentowanie lokaty bankowej. Teoretycznie wysokość oprocentowania depozytów powinna się kształtować zgodnie z przebiegiem normalnej krzywej dochodowości, czyli lokaty długoterminowe powinny być oprocentowane wyżej niż krótkoterminowe. Jednak jeśli chodzi o praktykę to zasada ta nie dotyczy wszystkich ofert. Banki obecnie oferują depozyty krótkoterminowe, zakładane na okres od 1 do 3 miesięcy, których oprocentowanie jest sporo wyższe niż średnia na rynku. Niestety jest to jedynie chwyt na pozyskanie nowych klientów, ponieważ są to produkty promocyjne, które można założyć tylko raz i tylko do określonej kwoty.
Promocje, promocje
Kolejnym aspektem, od którego uzależnione jest oprocentowanie jest tzw. sprzedaż krzyżowa czyli cross-selling. Bank składa klientowi ofertę wysokooprocentowanej lokaty, jeśli ten „zakupi” jeszcze inny, dodatkowy produkt. Najczęściej jest to konto osobiste bądź zakup jednostek uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych. Niestety taką lokatę na ogół można założyć tylko raz.
Założenie lokaty to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na efektywne pomnożenie swoich oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że przed założeniem nawet tak „prostego” produktu należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami, a najlepiej skonsultować decyzję z doradcą. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.
Polecamy sprawdzić również ranking najlepszych lokat bankowych.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.