Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Nie od dziś, nawet laik w dziedzinie motoryzacji wie, że cykliczna wymiana filtrów to niezbędny element optymalnej pracy silnika, jak i całej maszyny. Tymczasem często, kiedy udajemy się do warsztatu, dokonujemy przeglądu, zapominamy o wymianie filtra powietrza lub mechanicy, nie chcąc kłopotać się tak niewielkim elementem, rezygnują z jego wymiany. W dzisiejszym artykule powiemy o tym, dlaczego warto pamiętać o systematycznej wymianie tego niepozornego komponentu.

Co ile wymieniać filtr powietrza w dieslu?

Z jakich powodów należy co najmniej raz w roku wymieniać filtr powietrza? Otóż chroni on nasz silnik przed zanieczyszczeniami i osadzaniem się w nim zabrudzeń. Podczas codziennej jazdy nie poruszamy się po sterylnych przestrzeniach. Do wlotów powietrza dostaje się kurz, drobne elementy, jak kawałki żwiru czy piasek. Z tego też powodu o maszyny wykorzystywane do prac rolniczych czy budowlanych, gdzie zanieczyszczeń jest o wiele więcej podczas pracy niźli w mieście, należy szczególnie dbać, wybierając wysokiej jakości filtry powietrza, np. takie: https://agro-filtry.pl/filtry/bomag-bph-8065. Gdyby nie filtr z najwyższej półki, wszelcy intruzi mogliby dostać się do jednostki napędowej i tym samym obniżyć pracę silnika. A to w przypadku maszyn budowlanych czy ciągników wiąże się z mniej efektywną pracą. Permanentny brud może także finalnie doprowadzić do uszkodzenia układu napędowego. Tak więc, co ile wymieniać filtr powietrza? Producenci przestrzegają, by wymieniać filtry każdorazowo po przejechaniu około 20 000-30 000 km lub, jak wspominaliśmy powyżej, po około roku od poprzedniej wymiany. Jeśli na co dzień niezwykle rzadko korzystamy z pojazdu, można pokusić się o wymianę co 2 lata. Jednak nikt z nas najczęściej nie zapisuje tej daty w swoim kalendarzu. Jak w porę rozpoznać, że czas na wymianę filtra powietrza?

  • możesz zauważyć wzrost spalania,
  • spadek mocy,
  • z rury wydechowej wydobywają się ciemne, smoliste spaliny.

Niezwykle trudno jest jednak wychwycić w porę te objawy, więc najlepiej po prostu podczas corocznego przeglądu poprosić mechanika o wymianę takiego filtra. W ten sposób zawsze będziemy pewni, że odpowiednio zadbaliśmy o nasz samochód.

Co ile wymieniać filtr powietrza w motocyklu?

Tak, jak w przypadku samochodów, tak w przypadku jednośladów, należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta i specyfikę samej maszyny. Jeśli posiadamy motocykl terenowy, lubimy offroadowe wyzwania, filtr powietrza powinniśmy w motocyklu wymieniać co najmniej raz na 1000 km. Jeśli posiadamy gąbkowy filtr, wystarczy go umyć w profesjonalnym płynie dedykowanym filtrom, następnie wysuszyć, a przed zamontowaniem nasączyć olejem do filtru powietrza. Jeśli jednak posiadamy papierowy filtr, ten należy po prostu wyrzucić i zamontować nowy.

Szosowe motocykle nie są tak narażone na zabrudzenia jak ich terenowe odpowiedniki. Dlatego w nich zaleca się wymianę po przejechaniu ok. 10 000 km.

Warto w tym miejscu zaakcentować, że zarówno w motocyklach, jak i samochodach znajdziemy zazwyczaj filtry powietrza stworzone z dwóch materiałów: filtr papierowy lub gąbkowy. Wielu kierowców nie wie, który wybrać. Wielu miłośników motoryzacji zmienia fabryczne filtry na te innego rodzaju. Dla wygody i ekonomii rezygnują z filtrów powietrznych na rzecz gąbkowych. Z kolei inni uważają, że gąbkowe nie chronią w odpowiedni sposób przed zabrudzeniami i wymieniają je na papierowe, chcąc dostosować je do stylu jazdy, swoich preferencji. Najlepiej jednak zaufać samym producentom. Nie bez kozery wykorzystali dany rodzaj filtru powietrza w Twojej maszynie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Co ile wymieniać filtr powietrza?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *