Czerwiec 17, 2019

WordPress zdominował rynek blogów. Co z Joomlą?

akapit

Zdaniem specjalistów WordPress całkowicie zdominował rynek światowych platform blogowych. Na bazie tego CMS-a działa także coraz więcej wizytówek firmowych, a nawet sklepów online. Na bieżąco rozwijane wtyczki i liniowo powiększający się zasób płatnych oraz darmowych szablonów powoduje, że ten projekt rozwija się w błyskawicznym tempie.

wordpress logo

Fotografia WordPress.org

Tylko ostatnie trzy lata udowodniły, że przyrost udziału rynkowego rzędu 15-16 % jest jak najbardziej możliwy.

Analitycy podkreślają, że to już efekt śnieżnej kuli i to kwestia kilku miesięcy kiedy WordPress opanuje w przeszło 50 % całą blogosferę. Royal Pingdom podaje, że nastały lata zupełnej dominacji WordPressa nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Matt Mullenweg, który jest pomysłodawcą i twórcą tego systemu zarządzania treścią uważa, że chociaż już dziś wyniki są bardzo dobre to nadal niezadowalające i będzie starał się polepszyć z nim użyteczność oraz elastyczność w zastosowaniach komercyjnych.

WordPress bez wątpienia najpopularniejszym CMS’em, nie tylko wśród blogerów

Wyniki nie przesądzają jednak o całej strukturze www. Nadal wiele osób zastanawia się nad obciążeniem jakie generuje CMS, zadając sobie pytanie czy serwer pod wordpress musi spełniać jakieś wysokie wymagania. W efekcie część developerów nadal ceni swoje autorskie rozwiązania na co wskazuje ranking Technorati, w którym aż czternaście procent blogów to własne platformy.

Inne darmowe CMS-y wydają się tracić na popularności, jedynie Drupal zażarcie walczy o swoją pozycję. Blogger oraz Movable Type najmocniej odczuły oddech WordPressa na swoim karku.

Co z bezpieczeństwem WP?

Spekulanci są zdania, że taka przewaga nikomu nie wyjdzie na dobre. Chociaż nadal łatki są dość szybko dostępne dla użytkowników to zagrożenie włamaniem rośnie z każdym punktem procentowym WordPressa. Coraz popularniejsze stają się zmasowane ataki, przed którymi trudno się zabezpieczyć.

Specjaliści ostrzegają przed  przede wszystkim przez amatorsko tworzonymi, ale popularnymi i dziurawymi pluginami. Przeciwnicy uważają, ze popularność projektu Matta może odwrócić się przeciw jemu samemu, ponieważ hakerzy znajdują coraz lepsze sposoby na utrudnienie rozwoju wielu użytkownikom WordPressa.

Dodano do: Technologie

Nie skomentowano.

Zostaw komentarz