Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

WordPress zdominował rynek blogów. Co z Joomlą?

Zdaniem specjalistów WordPress całkowicie zdominował rynek światowych platform blogowych. Na bazie tego CMS-a działa także coraz więcej wizytówek firmowych, a nawet sklepów online. Na bieżąco rozwijane wtyczki i liniowo powiększający się zasób płatnych oraz darmowych szablonów powoduje, że ten projekt rozwija się w błyskawicznym tempie.

Tylko ostatnie trzy lata udowodniły, że przyrost udziału rynkowego rzędu 15-16 % jest jak najbardziej możliwy.

Analitycy podkreślają, że to już efekt śnieżnej kuli i to kwestia kilku miesięcy kiedy WordPress opanuje w przeszło 50 % całą blogosferę. Royal Pingdom podaje, że nastały lata zupełnej dominacji WordPressa nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Matt Mullenweg, który jest pomysłodawcą i twórcą tego systemu zarządzania treścią uważa, że chociaż już dziś wyniki są bardzo dobre to nadal niezadowalające i będzie starał się polepszyć z nim użyteczność oraz elastyczność w zastosowaniach komercyjnych.

WordPress bez wątpienia najpopularniejszym CMS’em, nie tylko wśród blogerów

Wyniki nie przesądzają jednak o całej strukturze www. Nadal wiele osób zastanawia się nad obciążeniem jakie generuje CMS, zadając sobie pytanie czy serwer pod wordpress musi spełniać jakieś wysokie wymagania. W efekcie część developerów nadal ceni swoje autorskie rozwiązania na co wskazuje ranking Technorati, w którym aż czternaście procent blogów to własne platformy.

Inne darmowe CMS-y wydają się tracić na popularności, jedynie Drupal zażarcie walczy o swoją pozycję. Blogger oraz Movable Type najmocniej odczuły oddech WordPressa na swoim karku.

Co z bezpieczeństwem WP?

Spekulanci są zdania, że taka przewaga nikomu nie wyjdzie na dobre. Chociaż nadal łatki są dość szybko dostępne dla użytkowników to zagrożenie włamaniem rośnie z każdym punktem procentowym WordPressa. Coraz popularniejsze stają się zmasowane ataki, przed którymi trudno się zabezpieczyć.

Specjaliści ostrzegają przed  przede wszystkim przez amatorsko tworzonymi, ale popularnymi i dziurawymi pluginami. Przeciwnicy uważają, ze popularność projektu Matta może odwrócić się przeciw jemu samemu, ponieważ hakerzy znajdują coraz lepsze sposoby na utrudnienie rozwoju wielu użytkownikom WordPressa.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Dom pogrzebowy w Katowicach

Barbara Zadrożna

Wakacje w Polsce

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “WordPress zdominował rynek blogów. Co z Joomlą?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *