Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy astygmatyzm można wyleczyć?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku, które dotykają ludzi na całym świecie. Wywołany jest nieprawidłową budową rogówki, której powierzchnie łamiące światło nie są wycinkiem kuli. Przez to osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi nieostro, odczuwa bóle głowy i spore zmęczenie oczu. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz pozbyć się astygmatyzmu, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czym dokładnie jest astygmatyzm?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wady jest zaburzenie symetrii obrotowej oka, przez co obraz widziany przez pacjenta jest nieostry, bez względu na to, jak blisko znajduje się przedmiot, który obserwuje. Co ciekawe – niezborność oka do 0,5 dioptrii jest zauważalna u niemal każdego człowieka, oznacza to, że wszyscy w jakimś stopniu cierpią na tę wadę wzroku. Do pewnego momentu nie ma to żadnego wpływu na jakość życia człowieka, ponieważ niewielki astygmatyzm jest dosłownie niezauważalny. Problem pojawia się, gdy widoczność jest znacznie zniekształcona, co znacznie utrudnia funkcjonowanie.

Jeśli chodzi o przyczyny stojące za astygmatyzmem, nie są one do końca znane, ponieważ nikomu nie udało się jeszcze zbadać tego tematu na tyle dokładnie, żeby móc potwierdzić konkretne wnioski. Twierdzi się, że wada dziedziczna i występuje u człowieka już od najmłodszych lat życia, z wiekiem coraz bardziej się pogarszając. Astygmatyzm pojawia się również u osób chorych na cukrzycęmówi specjalista z Blikpol.

Jak wyleczyć astygmatyzm?

Żeby wyleczyć astygmatyzm, w pierwszej kolejności należy udać się do okulisty, który określi jego stopień i wskaże kolejne kroki. Wczesne rozpoczęcie leczenia umożliwia uniknięcie nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby, na przykład bóle głowy i oczu. Jedną z najłatwiejszych metod leczenia i zatrzymania postępu astygmatyzmu są specjalistyczne okulary, właśnie od niej zazwyczaj rozpoczyna się swoją terapię (i często na tym się też cała sprawa kończy). To jednak niejedyny sposób.

Można zdecydować się również na soczewki kontaktowe, co jest dobre dla osób, którym zależy na zachowaniu swojego stylu i wyglądu (wiadomo, że okulary potrafią to mocno zaburzyć). Okazuje się, że często soczewki przynoszą lepsze efekty od okularów! Najważniejsze w tej sprawie jest odpowiednie przestrzeganie higieny, ponieważ bez niej można doprowadzić się do nieciekawego stanu. Soczewki są noszone bezpośrednio na gałce ocznej, dlatego nie można pozwolić sobie na żadne niedopatrzenia.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Wakacje w Polsce

Barbara Zadrożna

Wypadek za granicą. Co robić?

Barbara Zadrożna

Kreta – co warto zobaczyć?

Barbara Zadrożna

Jak przygotować CV i list motywacyjny?

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Czy astygmatyzm można wyleczyć?”

  1. Monika pisze:

    Mój syn cierpi na astygmentyzm. Długo nie wiedzieliśmy, że w ogóle ma problemy ze wzrokiem. Jak był mały to często wpadał na ściany (i to dość często). Myśleliśmy, że po prostu jest taki prędki. Później okazało się, że jego widzenie było przesunięte.

  2. Kaśka pisze:

    Ja mam astygmatyzm od dziecka i niestety bardzo trudno mi przez to dobrać okulary, a o soczewkach kontaktowych mogę w ogóle zapomnieć 🙁

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *