Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Pierwsza wyprawa w góry
Jak się do niej przygotować?

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by cloud2013
Turystyka górska jest specyficznym rodzajem turystyki, cieszącym się sporym zainteresowaniem wśród turystów.
Dokąd warto się wybrać?
Na chwilę obecną turystyka górska ma wielu swoich miłośników, którzy zafascynowani są chodzeniem po górach, fotografowaniem oraz podziwianiem pięknych, górskich panoram, rozpościerających się z wierzchołków szczytów. Obecnie największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się głównie Tatry i to te góry są najchętniej odwiedzane.
W Tatrach mamy wiele pięknych szlaków turystycznych, jednak wędrując po górach, a zwłaszcza po położonych w wyższych partiach szlakach, powinniśmy pamiętać, że pogoda tu jest w stanie bardzo szybko oraz gwałtownie się zmienić. Dlatego wybierając się na szlak, warto mieć ze sobą nie tylko dobre, nieprzemakalne obuwie, ale także dobrą kurtkę bądź pelerynę przeciwdeszczową, która także może okazać się przydatna. Prócz tego starajmy się wszelkie wędrówki kończyć po zmierzchu, ze względu na swoje własne bezpieczeństwo, o czym przeczytać możemy też na regulaminach przy szlakach.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Jak sprawdzić czy ktoś potrzebuje pomocy. Jak samemu wezwać pomoc w górach, żeby każdy zrozumiał o co mi chodzi?
No najlepiej nie chodź sam po górach. To jest najgłupsza głupota jaką można zrobić. Zawsze lepiej mieć kogoś ze sobą jak się idzie gdzieś dalej. Przecież jak jednej osobie się coś stanie to druga poleci po pomoc. A jak będziesz sam to zostanie ci tylko wołanie o pomoc no i telefon komórkowy, ale w górach nie zawsze jest przecież zasięg. No a jak się słyszy, że ktoś woła to oczywiście trzeba iść z pomocą. Nie można koło wołania przejść obojętnie, bo przecież ktoś może być w jakimś śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pomoc może naprawdę wiele zdziałać.
Jeśli mówisz o tym jak ktoś prosi o pomoc to przede wszystkim trzeba nawiązać kontakt głosowy z osobą wzywającą pomoc. Trzeba dowiedzieć się co się stało. No i najlepiej przeprowadzić konkretny wywiad. Trzeba zlokalizować miejsce wypadku oraz określić rodzaj urazu, jakiego doznała osoba, która doznała tego wypadku. No i później oczywiście trzeba wezwać wszelkie służby medyczne. I dokładnie wskazać miejsce wypadku. Jeśli wiemy, że nie dojedzie do danego miejsca wypadku karetka pogotowia ratunkowego to musimy poinformować o tym.
Wybierając się w góry zawsze trzeba mieć ze sobą popularny teraz gadżet: telefon komórkowy heh. Warto także zabrać ze sobą numer telefonu do najbliższej stacji GOPR. Tutaj nie ma żartów. Jeśli już zajdzie jakaś niebezpieczna sytuacja i ratownik będzie nas instruował to musimy dokładnie wykonywać wszystkie jego polecenia. Nie można tego lekceważyć. Jeśli nie mamy żadnego telefonu to wówczas pomocne mogą okazać się wezwania głosowe. Wezwania głosowe powinny być co najmniej sześć razy na minutę. Pomoże nam na pewno echo, o które w górach wcale nie jest tak trudno.
Byłem wielokrotnie w Tatrach i uważam, że to doskonałe miejsce dla każdego, kto szuka chwili odpoczynku od codziennych problemów i miejskiego szumu. Zawsze biorę jakiś niewielki domek na zboczu góry i zaszywam się w nim na dwa, albo trzy tygodnie. Potem wracam do cywilizacji jak nowo narodzony. To też zależy kto co lubi – ja się po prostu dobrze odizolowany i czasami tego po prostu potrzebuję. Pozdrowionka.