Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Czy spokojna jazda jest, aby na pewno ekonomiczna?
Zdajesz sobie sprawę, że ekonomiczna jazda po mieście może zostawić Ci w kieszeni 20% więcej pieniędzy przy każdej wizycie na stancji benzynowej? Nie? Czytaj dalej?
Ekonomia przede wszystkim
Chociaż ceny spadają to nadal jazda po mieście samochodem należy do drogiej rozrywki. Jeśli nie chcesz przepłacać zwolnij nogę z gazu i zacznij odpowiednio szybko zmieniać biegi. Ekonomiczne prowadzenie auta to nie tylko dwa wcześniej wspomniane czynniki, ale również technika przewidywania wielu zdarzeń na drodze. Szczególnie tych, które wymuszają gwałtownego hamowania i przyspieszania. Dzięki zachowaniu większego dystansu do samochodu poprzedzającego do hamowania będziesz mógł wykorzystać silnik.
Dla przykładu warto uzmysłowić sobie, że przy około pięćdziesięciu kilometrach na godzinę odpowiednim dystansem będzie osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt metrów. Odpowiednia reakcja, także ta np. przy hamowaniu przed skrzyżowaniem pozwoli Ci oszczędzić hamulce. Warto uzbroić się także w cierpliwość i regularnie sprowadzać stan techniczny pojazdu. Szczególnie duży wpływ na ekonomię jazdy ma odpowiednie ciśnienie w oponach. Jeśli w bagażniku ciągasz codziennie wakacyjne leżaki – koniecznie pozbądź się ich. Każdy kilogram to obciążenie dla silnika, a w efekcie samochód spala więcej. Ważna jest także płynna jazda oraz umiejętne pokonywanie wzniesień.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
Wydaje mi się, że też nie ma co specjalnie przesadzać – jazda powinna być przede wszystkim przyjemna – prowadzenie samochodu przy optymalnym poziomie obrotów silnika jest zwyczajnie nudna i nich nikt mi nie próbuje wmówić, że jest inaczej.