Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Gdzie znajdziemy lepsze kursy walut – w kantorze internetowym czy stacjonarnym?

Posługiwanie się obcą walutą nie jest dzisiaj niczym wyjątkowym i spotykanym jedynie „od święta”. Istnieje coraz więcej międzynarodowych firm, obracających pieniędzmi w bardzo różnych walutach.

Również wakacyjne wyjazdy za granicę zyskują na popularności. Polacy wolą spędzić tydzień w Chorwacji czy Hiszpanii niż nad polskim morzem. Od kursu waluty w dużej mierze zależy, jak dużo będziemy mogli wydać podczas podróży.

Tradycyjny kantor już nie tak opłacalny

Banki oferują bardzo wysokie ceny walut, co wiąże się z większymi wydatkami. To powoduje, że na wakacjach musimy oszczędzać, a wyjeżdżamy przecież po to, aby odpocząć, nie martwiąc się o nasz budżet. Podobnie jest w firmach, które wszędzie szukają oszczędności. Ich zyski zależą od tego, jak duże koszty poniosą z tytułu zarządzania firmą i obsługi klienta, w wielu przypadkach również od wysokości cen walut.

Tradycyjne kantory oferują niższe ceny niż banki, dlatego jeszcze kilka lat temu to one przodowały na rynku walutowym. Zdarza się, że kantory proponują spready sięgające powyżej 1 zł, co oznacza, że kupując euro za 4,40 zł, w przypadku sprzedaży otrzymamy zaledwie 3,50 zł. Jest to skrajny przypadek, z którym spotkamy się rzadko, ale trzeba być ostrożnym, szczególnie kiedy wymiana walut odbywa się w kantorach zlokalizowanych na lotniskach czy dworcach.

Kantor internetowy

Innym sposobem na wymianę walut jest kantor internetowy. W Polsce pojawił się on prawie 7 lat temu i bardzo szybko zyskał zainteresowanie potencjalnych klientów. Spread w takich kantorach jest niższy od tego, jaki jest w kantorach stacjonarnych, a zatem również zyski są znacznie większe. Przy kursie euro 4,3326 kupując 2000 euro, zapłacimy 8 665,20 zł, podczas gdy w banku 8 909,80 zł. Różnica wynosi zatem 244,61 zł. Również w przypadku kantoru stacjonarnego cena będzie wyższa, gdyż spread, jaki proponuje nam kantor internetowy zaczyna się już od 0,5%, podczas gdy w stacjonarnych punktach wynosi on ok. 2%.

Chcąc zaoszczędzić, lepszym wyborem będzie kantor internetowy Trejdoo. Nawet przy małych kwotach można dostrzec różnice, przy większych są one szczególnie znaczące.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Gdzie znajdziemy lepsze kursy walut – w kantorze internetowym czy stacjonarnym?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *