Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Rośnie zainteresowanie zagranicznych inwestorów polską gospodarką
Umacnia się złoty, ale optymizm wraca także na warszawską giełdę. Według danych udostępnianych ekonomistów, polską sytuację gospodarczą docenia coraz szersze grono zagranicznych biznesmenów, którzy planują w najbliższym czasie inwestować na naszym rynku.
Europejski kryzys sięga coraz dalej i okazuje się, że Polska jest w grupie niewielu państw, którym skutecznie udaje się obejść trudną sytuację fiskalną w Europie. Hiszpanie, Grecy i Portugalczycy walczą z nasilającą się recesją na rynku pracy oraz nadmiernym zadłużeniem. Wysokie bezrobocie oraz gwałtowne wyhamowanie sektora bankowego jest widoczne właściwie w każdym zakątku starego kontynentu. Zdaniem analityków stabilną sytuację w Polsce dostrzega coraz większa ilość inwestorów; to głównie zasługa silnego złotego oraz powrotu dobrych nastrojów do rodzimej giełdy.
Nadmierny optymizm z tym związany nie wydaje się przesadzony, chociaż Polska nadal ma kilka poważnym problemów na rodzimym rynku, które powstrzymują inwestorów przed inwestowaniem w kraju dużego kapitału.
Najpoważniejszym wydaje się nadal rosnący dług publiczny, który pod koniec 2012r. ma sięgnąć przeszło 56 %, a to prognoza niezadowalająca dla kieszeni każdego z nas. To z kolei przełoży się na zwolnienie gospodarcze, a w efekcie możliwy wzrost bezrobocia. Poprawieniu sytuacji nie sprzyjają jednak wysokie koszty pracy, doskonale rozwinięta biurokracja oraz stosunkowo skomplikowany system podatkowy. W światowych rankingach, badających przyjazność do prowadzenia własnego biznesu Polska zajmuje na ogół dalekie, bo 62. miejsce. Gospodarka nadal boryka się także z wysoką inflacją, która pochłania oszczędności osób prywatnych oraz przedsiębiorców, a to zagraża bezpośrednio stabilizacji na rynku fiskalnym.
Cieszyć może jednak fakt, że polskie przedsiębiorstwa stają odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, a ich produkty i usługi sięgają coraz dalej, w głąb Europy. Uniknięcie gwałtownego załamania pozwoliło na utrzymanie poziomu społecznego Polaków, a tym samym zachęciło zagranicznych inwestorów do wykorzystania możliwości rodzimego rynku.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.