Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Posyłając naszą ukochaną pociechę do szkoły, wierzymy, że czeka ją jedynie wiele niezapomnianych zabaw i przyjemnych lekcji, a przygotowując się na rok szkolny, chcemy ją zaopatrzyć w wyłącznie najlepsze produkty i akcesoria. Jednak tworząc wyprawkę szkolną widzimy, ile książek i zeszytów będzie musiała nosić codziennie do szkoły. Czy jest określona norma, ile powinien ważyć plecak naszego dziecka?

Ile litrów ma plecak szkolny?

Jeśli poszukujesz idealnego plecaka dla swojego dziecka, to na pewno powinien być on pojemny i wygodny. Przede wszystkim wszystko zależy od wieku, wzrostu Twojego dziecka i liczby książek, jakie musi ze sobą codziennie zabierać. Zastanawiając się nad kupnem najlepszego, musisz wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które zdecydowanie pomogą Ci skupić się na pożądanych cechach plecaka dla Twojego dziecka.

Dla uczniów klasy 1-3 najlepiej sprawdzi się tornister o pojemności 10-20 litrów. Jeżeli Twój maluch dopiero rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem do szkoły, to 10 litrów będzie wystarczające. Starsze dzieci powinny być zaopatrzone w plecak do 20 litrów, ponieważ przechodząc z klasy niżej do klasy wyżej, rośnie liczba przedmiotów i podręczników, jakie Twoje dziecko będzie musiało nosić ze sobą każdego dnia.

W klasach 4-6 najlepszym wyborem będzie tornister o pojemności 20-25 litrów. Może także osiągać ją do 30 litrów. Wszystko jest zależne od ilości zajęć, jednak tych będzie już zdecydowanie coraz więcej. Staraj się wybrać model dopasowany do postury i wzrostu Twojego dziecka. Nie powinien być za duży, aby nie obciążyć malutkich pleców. Jeśli jednak zdecydujesz się wziąć za mały, to może on nie tylko obcierać skórę dziecka, ale będzie również bardzo niewygodny.

Ostatnimi cechami, które również są godne uwagi to: kształt i wygląd. Dobrze zaprojektowany plecak szkolny będzie charakteryzował się połączeniem tych dwóch cech w jedno. Wówczas możesz nie tylko postawić na większą liczbę litrów, ale nawet na niecodzienny wygląd, bo produkt będzie bardzo dobrze przemyślany i będzie przede wszystkim komfortowy dla dziecka. Plecy powinny być jak najmniej obciążone ilością książek, dlatego stawiaj na nowoczesne i przemyślane rozwiązania oraz udogodnienia. Na przykład podzielone wnętrze lub większa ilość kieszonek.

Ile waży plecak szkolny?

Wielu rodziców martwi się, że dzieci są zbyt przeciążone, a ich plecy i kręgosłup mogą ulec całkowitemu skrzywieniu, jeśli będą nosiły tak ciężkie plecaki. Nie ma co się dziwić, ponieważ tornistry niejednokrotnie są bardzo ciężkie, a maluchy nie dają rady unieść takiej ilości podręczników, które wydają się za grube i niepotrzebne. Rodzice podnoszący tornister dziecka zastanawiają się, czy istnieje jakakolwiek norma dla wagi plecaka szkolnego – ile tak naprawdę może on ważyć?

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby ówcześnie wypełniony książkami tornister nie przekraczał swoją wagą 10% masy ciała dziecka. Analogicznie – jeżeli uczeń waży 30 kg, to jego plecak powinien mieć 3 kg. Tak naprawdę po 13 roku życia dopiero jest w stanie dźwigać większy ciężar, który będzie wynosić do 15% wagi jego ciała.

Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby plecak szkolny ważył do 15% masy ciała dziecka. Konkretniej rzecz ujmując – jeśli dziecko chodzi do klas 1-3 to jego plecak nie może mieć więcej niż 1,2 kg, a dla klas 4-6 to 1,4 kg. Przede wszystkim powinien mieć usztywniane plecy i szerokie, regulowane ramiączka, które będą wypełnione miękką gąbką.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Ile powinien ważyć plecak szkolny?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *