Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak przygotować CV i list motywacyjny?
Dokumenty aplikacyjne warunkują to czy nowe stanowisko pracy przypadnie właśnie Tobie, czy nie. Musisz je sporządzić w taki sposób, aby przyszły pracodawca zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Warto poświęcić zatem przygotowaniu CV i listowi motywacyjnemu kilku chwil, ponieważ to właśnie one zadecydują o Twoim przyjęciu lub odrzuceniu.
Jak przygotować idealne CV?
Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej nie należy do zadań łatwych. CV to Twój najważniejszy dokument i na nim skup najwięcej uwagi. Zadbaj o dobrą formę. Jeśli ubiegasz się o stanowisko urzędnicze odpuść sobie niestandardowe formy, takie jak chociażby film wideo czy pocztówka z wakacji. Zachowaj umiar i wyczucie. Powinieneś dostosować się do ogólnopojętych standardów, co nie znaczy jednak, że masz postępować według gotowych szablonów. Pamiętaj, że musisz zachować możliwie dużą autonomiczność i oryginalność, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów o pracę.
CV musi być czytelne. Przygotuj przejrzystą ścieżkę naukową i zawodową, zapisz ją na kartce i złóż w całość. Nie stosuj długich i złożonych zdań. Posługuj się krótkimi, zwięzłymi informacjami, które będzie najlepiej jeśli wypunktujesz. Zrezygnuj z niekonwencjonalnej czcionki, CV oddaj napisane Arialem lub czcionką Times New Roman (12-13 punktów). Najważniejsze podpunkty możesz wyeksponować wytłuszczeniem. Pamiętaj o przejrzystej i czytelnej formie. W biznesowym życiorysie zawrzyj tylko najważniejsze informacje. Pracodawca nie będzie zainteresowany Twoją karierą w czasach liceum i doświadczeniem, które zdobywałeś w młodości.
List motywacyjny. Na co zwrócić uwagę?
List motywacyjny to często bagatelizowany dokument, który w końcu nieco bardzo prywatnie może zaprezentować Twoją osobę. Aby przygotować dobry list motywacyjny powinieneś zapoznać się z wymaganiami, które będzie stawiało przed Tobą nowe stanowisko pracy. Nawet jeśli bardzo zależy Ci na tym stanowisku, nie możesz pokazać, że właśnie ta praca to Twoje ostatnie koło ratunkowe. Nie bądź desperatem. W liście motywacyjnym zawrzyj informacje na temat swoich praktycznych umiejętności, tego jakie rzeczy/czynności jesteś w stanie wdrożyć do przyszłej firmy i dlaczego wybrałeś akurat tego pracodawcę.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.