Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zaplanować życiową karierę już na studiach?

Studia to ważny okres w życiu każdego człowieka. Okres pobierania wiedzy w dorosłym wieku to już nie tylko przykry obowiązek. Jeśli chcesz, aby Twoje studia nie były źródłem nadmiernego stresu, to będzie dobrze, jeśli się do nich odpowiednio przygotujesz. Rusz głową, nie bądź bierni jak część Twoich rówieśników i zacznij się organizować.

Planuj karierę zawodową możliwie wcześnie

Nie panikuj. Jeśli zaczniesz planować odpowiednio wcześnie, wszystko będzie na dobrej drodze. Pomyśl o sukcesie już na pierwszym roku studiów. Kiedy tylko uda Ci się zaaklimatyzować zrób pierwszy krok. Pamiętaj, że zostawiając na sam koniec istotne dla Ciebie rzeczy działasz na swoją niekorzyść. Możesz próbować tłumaczyć sobie, że dopiero zacząłeś studia, jeszcze względnie 3-4 lata przed Tobą i na wszystko zdążysz sobie zapracować. Niestety im większa presja i mniej czasu, Ty prawdopodobnie podejmiesz w końcu nieracjonalną decyzję pod wpływem chwili, co z perspektywy jest wysoce niepożądane. Staraj się unikać podobnych sytuacji i nieco wyprzedzić przebieg wydarzeń.

Zarządzaj wydatkami

Okres studiów to nie tylko życie z dnia na dzień i codzienne zaciskanie pasa, ale i czas, w którym wydajesz mnóstwo pieniędzy na mieszkanie. Jeśli nadal nie masz lokum i właśnie szukasz sobie kawalerki dobrze, jeśli pogrupujesz kryteria na ważne i te, które są dla Ciebie mniej istotne. Zwróć uwagę czy kolejna oferta w gazecie nie będzie lepsza od tej, która jeszcze przed chwilą wydawała Ci się doskonała. Postaraj się podejść do wydatków matematycznie. Stwórz mapę priorytetów i wydawaj pieniądze przez jej pryzmat.

Planuj wydatki i spisuj miesięczne obciążenia. Zapisuj na kartce przychody i wychody. Kiedy wychodzisz do sklepu na zakupy, ustal budżet jaki możesz na nie dzisiaj wydać i trzymaj się ściśle tej zasady. Po wyjściu ze sklepu sprawdź czy nie kupiłeś czegoś za dużo. Unikaj zapożyczania się. Na studiach to możliwie najgorszy scenariusz jaki możesz sobie wyobrazić. Staraj się odkładać część środków na czarną godzinę i nie decyduj o wszystkim jednego dnia. Małe oszczędności pozwolą zachować lepszy sen i bez większego problemu wyjść z trudnej sytuacji.

Pomyśl o kołach naukowych i targach pracy

Praca obok nauki powinna być Twoim priorytetem. Czasy studenckie to najlepszy okres do nawiązywania znajomości i uświadomienie sobie, że to właśnie teraz masz szansę na dynamiczny rozwój biznesowy i intelektualny. Połącz swoje pasje, zapisz się do kół naukowych i bądź stałym bywalcem targów pracy.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak zaplanować życiową karierę już na studiach?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *