Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakim lakierem pomalować meble?

Pod żadnym pozorem nie używaj lakieru niewodorozcieńczalnego w domu. Planujesz lakierowanie domowych lub ogrodowych mebli? To świetnie! Jak produkt jest bezpieczny dla gospodarstwa domowego? Czy wiesz, jakim lakierem malować meble? Jaki przyrząd doskonale się w tym sprawdzi? A może czym należy lakierować meble ogrodowe? Nie? To czytaj dalej!

Czym nakładać lakier na meble?

Bez dwóch zdań lakierowanie mebli pozwali Ci na uzyskanie długotrwałego i naturalnego wyglądu mebla. Wiele produktów dostępnych na rynku chroni jednocześnie przed ścieraniem i uszkodzeniami dzięki specjalnej powłoce lakierniczej.

W warunkach domowych najczęściej wykorzystuje się lakiery wodorozcieńczalne (np. akrylowe): ten produkt doskonale zabezpieczy mebel przed wilgocią oraz codziennym wycieraniem. Do najważniejszych cech lakieru akrylowego można zaliczyć:

  • brak toksyczności,
  • brak nieprzyjemnego zapachu.

Lakier akrylowy najlepiej przyjmie się wtedy, jeśli mebel był uprzednio pomalowany farbą akrylową. Oczywiście dobrze zabezpieczysz nim zarówno meble z surowego drewna, jak i te pomalowane farbą kredową – zajmie to po prostu trochę więcej czasu.

A czym nałożyć wybrany już lakier? Odpowiedź jest prosta! Idealnie sprawdzi się w tym wałek lub pędzel. Wybór narzędzia do malowania będzie zależał od tego, w jakim kształcie jest dany mebel. Przypatrz się uważnie swojemu wyposażeniu domowemu i zdecyduj, jak będzie Ci najwygodniej!

Uwaga! Lakierowanie warto zacząć od trudno dostępnych miejsc i krawędzi mebla. Dzięki temu o wiele bezpieczniej będzie Ci rozprowadzić lakier po całej powierzchni sprzętu.

Czym lakierować meble ogrodowe?

Na ogrodowe meble trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bezustannie narażone są na wieloletnie oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych. By mogły dłużej zachować swój połysk, warto je odpowiednio zabezpieczyć!

Świetnie nadającym się do tego produktem jest lakier niewodorozcieńczalny. W odróżnieniu od lakierów akrylowych, lakiery niewodorozcieńczalne (alkidowe, rozpuszczalnikowe) są przeznaczone tylko do zadań specjalnych.

Uważaj! Lakiery niewodorozcieńczalne są silnie chemiczne, dlatego powszechnie wykorzystuje się je tylko do mebli ogrodowych. Nie zaleca się do stosowania ich w domu z racji na specyficzny zapach oraz silnie działanie chemiczne. Korzystanie z powyższego lakieru narazi Cię na wdychanie wysokich stężeń szkodliwych związków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście w ogrodzie można je aplikować, ponieważ na dworze zapach rozejdzie się we wszystkie strony.

A Ty jakie meble wylakierujesz najpierw? Wybierz swoje narzędzia i rozpocznij lakierowanie już dziś. Pora zadbać o stary i wysłużony sprzęt domowy!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakim lakierem pomalować meble?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *