Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Oprocentowanie depozytów rośnie. Banki oferują coraz korzystniejsze warunki dla oszczędzających długoterminowo

Sektor bankowy walczy o oszczędności polskich klientów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosło nieco oprocentowanie środków zdeponowanych na przynajmniej 1-2 lata, ale osoby, które nadal szukają atrakcyjnych zwrotów z inwestycji w lokaty 3 i 6-miesięczne muszą uzbroić się w cierpliwość.

10 złotych

fotografia ze źródła: flickr.com, autorem jest Metaphox

Banki ograniczają napływ depozytów krótkoterminowych

Z uśrednionej analizy rynkowej wynika, że oprocentowanie lokat nie uległo znaczącej zmianie. Widać niewielkie korekty, chociaż nadal średnia wartość utrzymuje się na poziomie 2,43%.

Nieco lepiej mają się lokaty długoterminowe, na których oprocentowanie wzrosło średnio o niespełna 0,1 punku procentowego i dziś na rynku klienci mogą już znaleźć oferty przekraczające poziom 3% dla depozytów 24-miesięcznych; w większości to oferty czasowe wynikające z tymczasowych promocji dla nowych środków. Warto podkreślić, że jednocześnie wiele banków nadal obniża oprocentowanie lokat zakładanych na okres krótszy niż 12 miesięcy.

Gdzie po najlepszą lokatę 1-3 miesięczną?

Na najlepsze oprocentowanie w przypadku depozytów krótkoterminowych mogą liczyć przede wszystkim klienci Idea Banku – ten oferuje oprocentowanie na poziomie 4,75% dla lokat do dziesięciu tysięcy na 1 lub 3 miesiące. Nieco mniej, bo 4% oferuje Meritum Bank, ale ta propozycja jest skierowana dla nowych klientów (przy założeniu podstawowego rachunku osobistego) i do 10 tys. – podobnie jak w przypadku Idea Banku.

Stosunkowo wysokie oferty mają także: neoBank, BGŻOptima oraz BNP Paribas – odpowiednio 4 %, 3,6% oraz 3,5%; szczegółowe warunki dostępne w regulaminach banków.

Ofert dla osób planujących oszczędzanie długoterminowe nie brakuje

W kategorii lokat 6-miesięcznych prowadzi Meritum Bank, który oferuje klientom oprocentowanie na poziomie 3,4%, ale tuż za nim są: neoBank, Invest-Bank oraz FM Bank. W przypadku depozytów 12-miesięcznych, na tę chwilę warto zainteresować się propozycjami FM Banku, Idea Banku oraz Meritum Banku – odpowiednio: 3,6%, 3,6% i 3,5%.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Oprocentowanie depozytów rośnie. Banki oferują coraz korzystniejsze warunki dla oszczędzających długoterminowo”

  1. gość pisze:

    3 % – rzeczywiście kokosy. Można położyć się na sofie i liczyć cyferki spływające na konto. Żenada; banki udzielają kredytów przy oprocentowaniu rzędu 20 %, a nam – oszczędzającym wypłacają 2,5-3 % i to jeszcze przy deklaracji, że podpiszemy umowę na 3 lata. Śmiech mnie ogarnia jak to czytam.

  2. Bartek Wojciechowski pisze:

    Moim zdaniem nie ma sensu wkładać pieniędzy na jakąkolwiek lokatę. Z tego co widzę przy obecnym poziomie inflacji to jest to ujemna stopa wzrostu. Jeśli miałbym w coś inwestować to w ziemię, nieruchomości czy też złoto. W ogóle nie interesuje mnie pod tym względem oferta banków.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *