Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Oszczędzanie pieniędzy. Od czego zacząć?
Coraz więcej Polaków ma problemy z efektywnym oszczędzaniem pieniędzy. Może Ci się wydawać, że odkładanie kilku groszy na koncie w banku jest wystarczające. Niestety, tylko część ankietowanych wie jak się do tego zabrać i nie stracić motywacji.
Trudno mówić o oszczędnościach, jeśli nie posiadasz z góry sprecyzowanego celu. Jeśli jesteś zmobilizowany i skłonny do podjęcia takiej decyzji musisz dokładnie wiedzieć na co będziesz odkładał część zarobionych każdego miesiąca pieniędzy i jaka kwota będzie Ci potrzebna na zrealizowanie zadania. Nieważne czy będzie to 100 zł, czy 2 tys. zł. Podstawową jest określenie zobowiązania jakiego się podejmujesz i kiedy będziesz mógł je skonsumować.
Zdefiniuj swój cel. Postaw zadanie i zacznij je realizować
Określ dokładnie jaką kwotę będziesz mógł wysyłać do banku na swój wcześniej założony rachunek. Twoje oszczędności nie będą rosły w oczekiwanym tempie, jeśli nie będziesz wiedział jakie finanse możesz odłożyć w każdym miesiącu lub tygodniu. Zdefiniuj ją na podstawie pensji, jeśli nie wiesz jak wielkim budżetem dysponujesz lub ten zmienia się dość dynamicznie – przyjmij, że bez znaczenia na wysokość wynagrodzenia, będzie to np. 5 lub 10 %.Tylko w ten sposób nauczysz się efektywnie zarządzać pieniędzmi i dowiesz się w jakiej kondycji jest Twój portfel osobisty. Pamiętaj także, aby tak zgromadzonego kapitału nie wypłacać podczas mniejszych lub większych porażek życiowych. Najlepiej, jeśli zamrozisz go na lokacie terminowej.
Płać sobie. Rachunki zostaw na później
Dla wielu nas oszczędzanie pieniędzy oznacza przykry obowiązek, wyrzekanie się przyjemności lub rezygnowanie z wakacji. To nieprawda. Twoim podstawowym zadaniem jest edukacja i zdobycie finansowej inteligencji. Nauka odpowiedzialnego gospodarowania domowym kapitałem może zacząć się właśnie od oszczędzania. Jeśli masz słabą wolę lub nie jesteś przekonany, że poradzisz sobie z „potrąceniami” z konta na koniec miesiąca, ustaw w swoim banku zlecenie stałe tak, aby przy każdym przelewie z wynagrodzeniem określona kwota od razu lądowała na rachunku oszczędnościowym. Zacznij płacić najpierw sobie, a w ten sposób ograniczysz wydatki na zbędne zakupy.
Sięgaj po optymalne produkty finansowe
Lokaty, obligacje, a może rachunki oszczędnościowe? Pamiętaj, że to z jakiego konta w banku korzystasz ma niebagatelny wpływ na komfort zarządzania swoimi pieniędzmi. Korzystaj ze sprawdzonych produktów, wybieraj wysoko oprocentowane lokaty oraz rachunki, które nie obciążają Twojego budżetu. Staraj się rezygnować możliwie często z płatności gotówką na rzecz karty kredytowej, ponieważ te pozwalają na uzyskanie dodatkowych oszczędności z zakupów w sklepie lub stacji benzynowej (tzw. cashback).
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.