Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Oczka wodne do ogrodu?

Posiadając ogromny ogród, stale szukamy urozmaicenia, aby zaaranżować go jak najlepiej i najatrakcyjniej. Dobrym sposobem jest zbudowanie oczka wodnego, które będzie ozdabiać całą przestrzeń. Jeśli masz już wstępny projekt, to nie ma na co czekać! Zwłaszcza że utrzymanie oczka wodnego wymaga odpowiedniego sprzętu i określonych zasad działania.

Oczko wodne – akcesoria

Najbardziej kluczowym elementem, o jaki powinieneś zadbać w trakcie budowy swojego pierwszego oczka wodnego, jest folia, która służy jako wkład całego zbiornika. Najczęściej polecanym materiałem jest PCV, a więc tak zwane folie basenowe. Przede wszystkim są niesamowicie odporne, na przykład na mróz, uszkodzenia i środki chemiczne znajdujące się w wodzie, a dodatkowo są zgodne z zasadami ekologii. Kolejną zaletą jest to, że nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić hodowanym w zbiorniku rybkom i roślinom wodnym.

W oczkach wodnych ciężko jest utrzymać optymalną równowagę biologiczną, która jest niezbędna do zachowania wody w odpowiedniej czystości. Żeby to było możliwe, zainstaluj urządzenie oczyszczające i napowietrzające, jakim jest pompa filtracyjna. Podłączysz do niej skmmer i sam filtr. Jeśli posiadasz oczko wodne o pojemności ok. 11 m3, to wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h. Warto, aby cały system był podłączony do źródła prądu o napięciu 220-230 V.

Budowa oczka wodnego

Aby poprawnie zbudować oczko wodne, potrzebujesz odpowiedniego przygotowania pod względem przyswojenia informacji i zakupienia sprzętu. Bez tego nie ruszysz dalej, ponieważ samodzielna budowa wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy oraz pojęć. Zwłaszcza w kwestii wyboru wyposażenia, które będziesz musiał dokładnie rozplanować.

Jeśli jesteś zdecydowany na budowę oczka wodnego, to możesz się starać o dofinansowanie jego realizacji. Został utworzony program „Moja woda”, który przewiduje dopłatę o wysokości 5-ciu tysięcy złotych. Może maksymalnie pokryć 80% kosztów, które będziesz musiał ponieść w trakcie realizacji zamierzonego planu budowy zbiornika. Za to utworzony program „oczko wodne plus”, który ma za zadanie zniwelować pojawiające się skutki suszy w Polsce.

Kształt oczka wodnego

Przy samodzielnej budowie możesz sam określić kształt swojego oczka wodnego. Radzimy zdecydować się na takie o nieregularnej linii brzegowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nada Twojemu ogrodowi o wiele więcej harmonii z naturą i łagodności. Zbiornik o zgeometryzowanym kształcie będzie ciężki do skomponowania z otoczeniem, jednak sam proces budowy daje Ci możliwość dowolnego kształtowania oczka wodnego. Warto przed wykopaniem sprawdzić jego usytuowanie i wygląd oznaczając granice za pomocą węża ogrodowego. Będzie łatwiej wyobrazić sobie, czy o taki kształt Ci chodzi. Powodzenia!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
EA Games wycofuje się z BattleForge

Barbara Zadrożna

Nowa gra Techlandu na początku 2014r

Barbara Zadrożna

Agata Kulesza – idealna w swojej szorstkości

Barbara Zadrożna

Opony nowe czy używane?

Barbara Zadrożna

Wyjazd do Czarnogóry

Barbara Zadrożna

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Oczka wodne do ogrodu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *