Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Charakteryzator – czym się zajmuje?

Charakteryzator sceniczny zajmuje się makijażem aktorów, przygotowując ich do zaplanowanej roli. Osoba tworząca charakteryzację musi mieć wiedzę na temat różnych technik wykonywania makijażu scenicznego. Poniżej przedstawimy szczegóły charakteryzacji teatralnej i filmowej.

Kto to jest charakteryzator?

Aby charakteryzacja została wykonana profesjonalnie, należy we właściwy sposób dobrać kosmetyki, peruki, odzież, a także inne niezbędne elementy, które pomogą w uzyskaniu odpowiedniego efektu. Do podstawowych zadań charakteryzatora należy wykonanie makijażu dopasowanego do roli, jaką ma odegrać aktor, a także poprawy makijażu podczas złej pogody. Charakteryzator może zmieniać kolor skóry, włosów, oczu za pomocą kosmetyków czy dodatkowych akcesoriów. Ma też możliwość wykonania na twarzy efektów specjalnych, takich jak: blizny, rany postrzałowe.

Charakteryzacja może uwidaczniać zmiany także na głowie aktora. Dobranie odpowiedniej peruki, do odgrywanej roli, jest częścią charakteryzacji. W zależności od wyznaczonej roli aktor może mieć ją zrobioną z włosów naturalnych bądź sztucznych. Charakteryzatorzy dobierają odpowiednie peruki w sklepach internetowych, np. https://sagatia.pl/kategoria-produktu/peruki-syntetyczne/. Sklep ten oferuje szeroki wybór, dzięki czemu każdy charakteryzator znajdzie odpowiedni dodatek do stylizacji. Treski są wykorzystywane przez znane osoby. Kolor włosów, ich uczesanie mogą mieć wpływ na postrzeganie postaci oraz to jak zostanie oceniona przez widza. Peruki można zauważyć u aktorów na spektaklach teatralnych, ale również w kinie. Aktorzy są osobami, które ciągle starają się dopasować swoje charakteryzacje do roli, jaka jest im przypisana. W charakteryzacji stosuje się też inne sztuczne dodatki, np.: wąsy, zarosty, brwi, łysiny, podbródki, nosy, pieprzyki i wiele innych.

Charakteryzacja sceniczna nie jest ograniczona do zmian wyglądu twarzy czy ciała. Może być uwidoczniona w sylwetce aktora poprzez pogrubienie go, tzw. kaszerunek. Oznacza to, że części ciała są watowane. Czasem zdarza się, że charakteryzatorzy, zgodnie z rolą, dodają elementy do postury aktora, takie jak garby czy protezy. Popularnymi strojami dla aktorów, są stroje wypełnione gąbką, co również można uznać za część kaszerunku.

Co robi charakteryzator?

Charakteryzacja filmowa różni się od tej wykonywanej w teatrze. Oglądając film, widzom przedstawiane są epizody ogólne oraz te zrobione w przybliżeniu. Przy nagrywaniu scen ogólnych charakteryzacja nie odgrywa tak ważnej roli, natomiast jest ważnym elementem przy ujęciach kamery ze zbliżeniem. Charakteryzator musi przygotować aktora dokładnie i z należytą starannością, ponieważ ta sama osoba może wystąpić w ujęciu ogólnym, ale także przejść do scen ze zbliżeniem. Ze względu na to charakteryzacje muszą być dopracowane w najdrobniejszym szczególe.

W teatrze najważniejszym czynnikiem nadającym charakter całej stylizacji jest oświetlenie. Efekty świetlne, a zwłaszcza te w kolorze pomagają podkreślić strój aktora czy wystroju sceny, ale także zminimalizować widoczność niedociągnięć. Na scenie teatru twarze osób odgrywających rolę są nieco jaśniejsze od otaczającej go przestrzeni. Jeśli kolorystyka otoczenia jest bardziej nasycona, charakteryzacja aktora musi być wyrazistsza.

Pole możliwości w charakteryzacji jak w makijażu czy fryzjerstwie jest nieograniczone. Może być inspirowane zgodnie z wizją charakteryzatora, ale też musi być ściśle związane z epoką, której dotyczy sztuka czy film. Charakteryzację można wykorzystać do różnych efektów potrzebnych w filmie czy teatrze.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Charakteryzator – czym się zajmuje?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *