Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Ciągle brakuje Ci pieniędzy? Poznaj 3 sposoby na skuteczne oszczędzanie
Żyjesz „od pierwszego do pierwszego”, a aktualne wydatki nie pozwalają Ci na odłożenie nawet najmniejszej sumy na konto oszczędnościowe? To znak, że robisz coś nie tak, ale spokojnie, po zapoznaniu się z naszymi 3 sposobami na skuteczne oszczędzanie to się zmieni.
Nie tylko Ty masz problem z oszczędzaniem
Badania Fundacji Kronenberga z 2014 r. obrazują jasno – zaledwie 12% Polaków oszczędza regularnie, a co dwudziesty wydaje więcej niż jest w stanie zarobić. Argumentem na tego typu działanie jest brak umiejętności oszczędzania. Czy to rzeczywiście jest tak trudne? Oczywiście, że nie. Wystarczy znajomość kilku zasad i sumienność w ich wykonywaniu. A jest o co walczyć, bo zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego nie jest dobrym powodem? Ale dość o motywacji – przejdźmy do konkretów.
1. Analizuj wydatki. Te konieczne i te na przyjemności
Oszczędzanie zawsze warto rozpocząć od tego samego kroku – analizy codziennych wydatków. To pozwoli Ci na pełną kontrolę „upływających” z Twojego portfela pieniędzy i wygodne zestawienie tego z dochodami, które jesteś w stanie osiągnąć. W jaki sposób to zrobić?
Kartka i długopis
To rozwiązanie tradycyjne. Załóż sobie notes, w którym będziesz zamieszczał informacje o tym, ile wydałeś na zakupy, a ile kosztowały Cię rachunki w danym miesiącu. Co więcej, w tym notesie możesz tworzyć listę rzeczy niezbędnych do zakupu i takich, bez których mógłbyś się obejść, ale które pewnie sprawiłyby Ci nie małą przyjemność.
Microsoft Excel
Wolisz elektroniczne rozwiązania? W takim razie koniecznie zainstaluj na swoim komputerze Excela od Microsofta lub jakikolwiek inny program z możliwością tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. To w nim, zamiast dzielić kartki notesu, stworzysz kolorowe kolumny, w których zapiszesz swoje wydatki, dochody i stworzysz listę najpotrzebniejszych rzeczy.
2. Ustal finansowy cel. Zapomnij o kompromisach
Sukces zdecydowanie łatwiej osiągnąć, kiedy ma się jasno określony cel. W oszczędzaniu jest podobnie. Chcesz, by Twoje konto oszczędnościowe obejmowało coraz większą sumkę? W takim razie ustal miesięczną kwotę, która będzie wpływać na Twój ROR.
Dlaczego cel w skali miesiąca?
W ten sposób będziesz wystarczająco zmotywowany, a nie zniechęcony, bo czy myśl, że musisz uzbierać kilkanaście tysięcy na nowe auto nie jest przerażająca? Lepiej myśleć o kilkuset złotych miesięcznie, bo jest to suma realna do odłożenia. I nie sprawdzaj swojego konta co miesiąc – daj się zaskoczyć większą kwotą, odkładaną przez dłuższy czas. Myśl, że 50% drogi już za Tobą zmotywuje Cię bardziej niż wartość 25%.
3. Skorzystaj z pomocy banku
Jeśli nie masz czasu na prowadzenie arkusza z wydatkami, a szukanie zamienników produktów droższych na tańsze też nie wydaje Ci się interesujące, powierz to zadanie bankowi. Istnieje bowiem taka opcja, jak comiesięczny przelew. Jak to działa? Po wpłynięciu konkretnej sumy na Twoje konto, bank, oczywiście za Twoją zgodą, pobierze z tego stosowny procent i umieści na Twoim rachunku oszczędnościowym. Myślisz, że nie poradzisz sobie z dochodem pomniejszonym o te (na przykład) 300 złotych? To zaskakujące, jak szybko człowiek może się do pewnych rzeczy przyzwyczaić – do życia za mniejszą kwotę też.
Automatycznie oszczędzanie? Jak najbardziej możliwe
Dla jeszcze większej wygody klientów banki wprowadziły opcję automatycznego oszczędzania. Na czym to polega? Za każdym razem, gdy wydasz pewną sumę pieniędzy – przy płatności kartą lub wykonaniu przelewu – bank pobierze automatycznie procent (wcześniej przez Ciebie ustalony) od tej kwoty i przekaże ją na Twoje konto lub rachunek oszczędnościowy. Sposób jest tym lepszy, że uzależniony od tego, ile zdecydujesz się wydać, więc jest szansa, że dzięki temu do wydawania się odrobinę zniechęcisz.
Materiał powstał przy współpracy z serwisem banki24.com.pl
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.