Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Deska sedesowa – jej wybór wcale nie jest banalny!

Wybór deski sedesowej to wcale nie tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Bogata oferta sklepów z wyposażeniem wnętrz sprawia, że będziemy musieli dobrze zastanowić się także nad tym tematem. Na co zwrócić uwagę, wybierając deskę sedesową?

łazienka

Na fotografii mała, jasna łazienka

Fotografia zgodnie z licencją CC 2.0 Flickr.com | Autor: Urbane Apartments

Wymiary

Podstawowym kryterium doboru deski sedesowej są jej wymiary. Przed udaniem się do sklepu powinniśmy zmierzyć szerokość deski, długość od mocowania do krawędzi oraz rozstaw mocowań, czyli zaczepów służących do połączenia deski z sedesem. Dobrze dobrana deska powinna odzwierciedlać kształt i dokładne wymiary muszli klozetowej. Dlatego też, jeśli mamy problemy z dokonaniem wspomnianych wyżej pomiarów, możemy zdecydować się na odrysowanie jej konturów – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Na rysunku musimy zaznaczyć także mocowania. Deski posiadają zaczepy regulowane za pomocą śrub, pamiętajmy jednak, że regulacja jest ograniczona i działa tylko w określonym zakresie.

Z czego wykonane są deski sedesowe?

Jeśli znamy już wymiary deski sedesowej, możemy zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinna być wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów – różnią się one między sobą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Wyroby z polipropylenu i plastików miękkich dostępne są w wielu kolorach; mogą być pokryte dowolnym wzorem lub nadrukiem. Są one jednak niezbyt odporne na zniszczenia, łatwo się łamią i szybko ulegają poluzowaniu w zawiasach. Wytrzymalsze okazują się deski z plastików twardych. Pod względem estetyki przewyższają je jednak znacznie deski drewniane. Elegancki wygląd i wytrzymałość idą jednak w parze z dość wysoką ceną. Deski sedesowe z drewna prasowanego lub płyty MDF to świetny kompromis między jakością a ceną.

Coraz większą popularnością cieszą się także wyroby z żywicy poliestrowej – swój ozdobny charakter zawdzięczają możliwości wtopienia w nie drobnych elementów, które nadają im wygląd trójwymiarowy. Deski ze stali nierdzewnej to rozwiązanie niezwykle eleganckie, wytrzymałe i odporne na zabrudzenia, choć przy tym również stosunkowo drogie.

Kształt i kolor

Oprócz materiału i wielkości, warto określić także kształt i kolor deski sedesowej. Kształt powinien odzwierciedlać formę muszli klozetowej – tak, aby przykrywać dokładnie jej krawędzie. Kolor można dobrać do wyposażenia łazienki, lub też zdecydować się na barwę nierzucającą się w oczy, stapiającą się z samym urządzeniem sanitarnym. Najczęściej wybierane są deski białe, zdecydowanie rzadziej decydujemy się na wyraziste kolory.

Wybierając deskę sedesową, musimy znać jej dokładne wymiary, ze szczególnym uwzględnieniem rozstawu mocowań. Deski dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych, mogą mieć także odmienne kształty. Najmniej trwałe są modele wykonane z miękkiego plastiku, choć dzięki niskiej cenie nadal cieszą się dużą popularnością. Do najdroższych rozwiązań należą produkty z drewna oraz stali nierdzewnej. Ich wysoka jakość wiąże się jednak z wyższą ceną.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Deska sedesowa – jej wybór wcale nie jest banalny!”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *