Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Winiety Czechy – gdzie kupić w Polsce?

Jadąc do Czech, nie powinniśmy zapominać, że kierowcy zobowiązani są do zakupu winiet. Te obowiązkowo posiadać trzeba na większości czeskich autostrad i dróg ekspresowych, dlatego zagraniczni kierowcy nie powinni zapominać o ich zakupie. Gdzie kupić czeskie winiety? Czy dostępne są jedynie w punktach stacjonarnych, czy można również kupić je online?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Gdzie kupić winiety na Czechy?

Do zakupu winiet w Czechach zobowiązani są nie tylko mieszkańcy kraju, lecz także zagraniczni turyści. Niestety, nie każdy podróżny zdaje sobie sprawę, że istnieje taki obowiązek, dlatego wielu z nich z podróży z Czech przywozi ze sobą pamiątkę w postaci mandatu. Przed wyjazdem do Czech, warto zapoznać się z panującymi tam przepisami drogowymi, aby nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym. Chcąc zakupić winietę jeszcze w Polsce, możemy zrobić to tuż przy przejściu granicznym między Polską a Czechami. Tam dostępne są specjalne punkty, w których można nabyć winietę. Należy jednak pamiętać, że musimy wybrać jej rodzaj – 10-dniową, miesięczną bądź roczną. Turyści najczęściej wybierają wariant 10-dniowy, jednak nie jest to regułą. Jeśli w Czechach zamierzamy zostać znacznie dłużej, możemy kupić wariant miesięczny bądź roczny. Gdzie jeszcze zakupić możemy winiety Czechy?

Wśród Polaków dużą popularnością cieszą się winiety elektroniczne. Dzięki temu, że można kupić je internetowo, zakupu dokonać można nawet, będąc w podróży. Złożenie zamówienia zajmuje dosłownie kilka chwil i jest dużą oszczędnością czasu. Kupując winietę elektroniczną, nie musimy zbaczać z drogi i szukać punktu stacjonarnego. Ominie nas także stanie w długich kolejkach. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup winiet do Czech przez internet.

Gdzie jeszcze można kupić czeską winietę? Możemy zrobić to również w Czechach. Tam dostępnych jest wiele punktów stacjonarnych oferujących ich sprzedaż. Są to np. stacje benzynowe i placówki pocztowe. Winietę zakupić więc możemy na przydrożnej stacji bądź przebywając w jednym z czeskich miast, gdzie znajduje się wiele placówek pocztowych. To, czy zakupimy winietę w punkcie stacjonarnym, czy zdecydujemy się na zakup winiety elektronicznej, zależy wyłącznie od nas. Nie powinniśmy jednak zapominać, że oprócz kupna winiety, kierowcy muszą ją także zarejestrować!

Jak sprawdzić ważność winiety Czechy?

Ważność winiety możemy sprawdzić na wiele sposobów. Decydując się na zakup tradycyjnej winiety, którą nakleja się na szybę samochodu, datę ważności winiety sprawdzimy właśnie na naklejce. Jako że w 2021 roku Czechy wprowadziły system elektronicznych winiet, ich ważność możemy sprawdzić również online na oficjalnej stronie czeskiego transportu. Aby sprawdzić ważność swojej winiety, wystarczy podać wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu, na który została zarejestrowana. Trzecim sposobem na sprawdzenie ważności winiety jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Aby uniknąć kar w postaci mandatu, nie należy lekceważyć daty ważności winiety. Nową winietę warto więc zakupić w dniu, w którym stara straci ważność. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji i w pełni legalnie będziemy poruszać się płatnych odcinkach dróg w Czechach.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Winiety Czechy – gdzie kupić w Polsce?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *