Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jakie są najlepsze alternatywne metody ogrzewania?
Tradycyjne sposoby ogrzewania domu gazem, ekogroszkiem czy drewnem są coraz częściej zastępowane metodami alternatywnymi. Które z nich są najlepsze? Podpowiadamy.
Promienniki podczerwieni – innowacyjna metoda grzewcza
Wydajną i efektywną alternatywą dla klasycznych metod ogrzewania budynków jest zewnętrzny promiennik podczerwieni TERMOFOL. Jego rdzeń jest wykonywany ze specjalnego materiału wytwarzanego w technologii wykorzystywanej w lotnictwie. Pokrycie paneli grzewczych warstwą tworzywa z dodatkiem nanomateriału zabezpiecza je przed skutkami pracy w wysokiej temperaturze, a przy tym pozwala zachować swobodną emisję promieniowania podczerwonego.
Współczynnik efektywności energetycznej urządzenia wynosi aż 99%, co przekłada się na wysoką energooszczędność i wydajność systemu. Najwyższa efektywność to również niskie koszty eksploatacji. Brak konieczności długiego rozgrzewania urządzenia umożliwia zaprogramowanie krótkich okresów grzewczych, co z kolei pozwala uniknąć bezproduktywnego ogrzewania. Rozwiązanie to można stosować przez krótki czas i np. w cyklach grzewczych.
Promienniki podczerwieni są ponadto wygodne w użyciu, ciche w eksploatacji i niezawodne, co sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie. Są idealnym źródłem ciepła w domu, ale również biurze czy budynkach przemysłowych. Cechują się znacznie lepszą skutecznością niż grzejniki konwencjonalne. Ich zaletą jest możliwość sterowania za pomocą praktycznej aplikacji na smartfony Termofol Smart, a także pilota.
Promienniki szybko się nagrzewają. Umożliwiają 3-stopniową regulację mocy, co pozwala ustawić dogodny poziom ciepła w pomieszczeniu. Stosowanie podczerwieni ma ponadto działanie relaksujące. W żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt.
Nowoczesna folia grzejna – wydajność i niezawodność w ogrzewaniu
Polecanym sposobem na uzyskanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury jest również folia do ogrzewania podłogowego. To nowoczesna alternatywa dla klasycznej podłogówki. Proces emisji ciepła działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, co przekłada się na znakomitą wydajność systemu. Urządzenie jest wykonane z masy aluminiowej i węgla o konkretnych właściwościach. Materiały te są nakładane na siebie warstwowo. To właśnie owe warstwy emitują promienie podczerwone. Rozwiązanie to jest bardzo wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Jego zaletą jest ponadto ognioodporność i spora izolacyjność, co przekłada się na bezpieczeństwo systemu.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod grzewczych folia na podczerwień nie ogrzewa powietrza, a konkretne przedmioty, na które promienie są emitowane. Co istotne, są one emitowane w kierunku pomieszczenia, a nie unoszą się w górę, jak ma to miejsce w klasycznych systemach grzewczych. W przypadku jej montażu pod panelami zostanie nagrzana podłoga. System ten można zamontować nawet na suficie, pod warstwą płyt gipsowych.
Folia grzewcza wytwarza temperaturę w miejscu ogrzewania. To pozwala uniknąć strat ciepła wynikających z przesyłu energii. Nowoczesny system zużywa ponadto aż o połowę mniej prądu niż tradycyjne maty grzewcze.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
Nie słyszałem jeszcze o czyms takim, co prawda ja już mam wszystko u siebie, bo palimy w piecu, ale kto wie co czeka mnie w przyszlosci, dobrze ze są inne warianty ogrzewania chałupy