Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Lokata bankowa – sprawdź, czy na pewno rozumiesz ten produkt
Lokaty bankowe to zazwyczaj bezpieczne produkty bankowe, które mają za zadanie ochronę wartości kapitału. Choć wydaje się, że są to instrumenty pozbawione ryzyka, przed popisaniem umowy warto upewnić się, że rozumiesz zasadę ich działania.
Lokaty terminowe różnią się oprocentowaniem oraz długością trwania. Lokata bankowa może być na przykład miesięczne, trzymiesięczne, półroczne lub zawiązywane na dłuższy termin, jak 12 lub 24 miesiące. Oprocentowanie może być progresywne, stałe lub zmienne. Występują także lokaty, które są połączone z innymi instrumentami inwestycyjnymi.
Procent w skali roku a lokata terminowa
Lokata bankowa może być zawiązywana na określony okres – na przykład na trzy miesiące. Jeśli bank obiecuje, że taka lokata pozwala zarobić na przykład 3% pamiętaj, że zazwyczaj oznacza to 3% w skali roku, a nie 3% całej wartości po 3 miesiącach. Upewnij się także, czy oprocentowanie które bank przedstawia uwzględni kapitalizację odsetek, koszty związane z inwestycją czy 19% podatek od zysków kapitałowych. Rzeczywisty zysk z inwestycji będzie określało oprocentowanie rzeczywiste, uwzględniające inflację oraz podatki. Pamiętaj także, że jeśli lokata jest odnawialna, bank nie ma obowiązku przedłużenia depozytu przy tej samej wysokości oprocentowania które ma obowiązywać przez kolejny czas trwania umowy.
Lokata bankowa a lokata strukturyzowana
Lokata bankowa jest bezpiecznym instrumentem pozwalającym na ulokowanie kapitału i uzyskanie spodziewanych odsetek, nie jest związana z ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne natomiast są formą zbiorowego inwestowania – inwestor nabywa jednostki uczestnictwa funduszu, który realizuje określony cel. Może to robić, inwestując w bardziej lub mniej bezpieczne aktywa. Istnieją fundusze, które inwestują w papiery pieniężne, w akcje małych spółek albo w akcje spółek notowanych na WIG20, w obligacje lub częściowo w bezpieczne instrumenty a częściowo w akcje. Każdy z funduszy ma określony cel, perspektywę zysku oraz ryzyko utraty wartości jednostek uczestnictwa. Jeśli decydujesz się na lokatę połączoną z funduszem musisz dokładnie zdawać sobie sprawę z szans i zagrożeń, które wiążą się ze skorzystaniem z tego typu instrumentu.
Lokata terminowa – dla kogo
Lokata bankowa jest doskonałym pomysłem na ulokowanie kapitału, jeśli chcesz ochronić swoje pieniądze przed utratą wartości. Pozwala wypracować odsetki, jednak wiąże się z chwilowym zamrożeniem gotówki. Jeśli istnieje ryzyko, że będziesz potrzebować dostępu do swoich oszczędności, lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z konta oszczędnościowego, które wiąże się z większą swobodą korzystania z pieniędzy. Jeśli natomiast zależy ci na produkcie o większym potencjale zysku, zainteresuj się produktami takimi, jak fundusz z lokatą.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.